Berba, berači, malina, trešnja, jagoda
RINA
Berba, berači, malina, trešnja, jagoda

RINA

Berba, berači, malina, trešnja, jagoda, Foto: RINA

Berbom voća može da se zaradi i preko hiljadu evra za nekoliko meseci, ali zarad toga na tuđim imanjima morate da ostavite bukvalno - krv, suze i znoj! Jelena Kovačević iz Kragujevca ima 27 godina, nema stalan posao i ovo joj je jedini izvor prihoda.

Čistačica

Shutterstock

- Prvo krenemo sa berbom jagoda, onda na red dolaze višnje, trešnje, pa šljive i jabuke. Tako da za mene preko leta nema odmora. Posao i nadnici nije lak, velika je vrućina i to nam svima dosta otežava, ali što se mora nije teško - kaže Jelena.

Jelena Kovačević

RINA

Jelena Kovačević, Foto: RINA

U trešnjaru porodice Đorđević u selu Vinča radi grupa Kragujevčana. Posao su pronašli preko oglasa, a svako jutro iz svog grada do Topole putuju kombijem. Da bi stigli na vreme ustaju u pet, jer na radnom mestu moraju biti od sedam pa do 17 časova.

- Nije teško brati trešnje. Jer ne morate da se saginjete kao za jagode i borovnice na primer. U toku dana mogu da naberem oko 100 kilograma. Sunce je sa nama i sparina, ali uhvatimo i malo hlada od drveta. Pauze nam traju pola sata i posle sve jovo nanovo - rekla je Olivera Dimić koja već godinama unazad bere voće i tako zarađuje novac.

Trešnje možda nije teško brati, ali ako se penjete na visoke grane može biti poprilično rizično.

Pročitajte još:

- Ja ne smem da se popenjem gore. Bilo je slučajeva kad neko padne sa trešnje i od tad taj posao prepuštam najspretnijima. Što je sigirno – sigurno je - kaže Olivera.

I upravo njen sin, osamnaestogodišnji Vuk Dimić sa njom je na terenu i penje se na visoke grane jer se pokazao kao spretan i hrabar, ali i saosećajan prema starijim koleginicama.

- Još uvek idem u srednju školu, tako da poslom u nadnici zarađujem dzeperac. Branjem trešanja mogu da uzmem oko 200 evra za deset dana, što uopšte nije malo. Deo ću dati roditeljima, a za ostatak ću kupiti nešto sebi - priča ovaj mladić koga smo zatekli na vrhu trešnje u dva sata popodne.

Proleće, mladi

Alo!/ Rajko Ristić

Oko 50 kilometara dalje u selu Vlaški do u jeku je berba borovnica. Na imanju Živote Bajkića ovo voće bere osam žena koje je, kako kaže, jedva pronašao.

- Dnevnica je 2000 dinara, radi se od 7 do 17, imaju dve pauze i posluženje. Ali, radnike je izuzetno teško naći. Da li ne žele ili ne mogu da rade, ne znam šta je u pitanju. Žene koje sam pronašo da beru borovnice su iz sela udaljenih oko 20 kilometara i svako jutro idem po njih i vraćam ih nazad - priča Života Bajkić.

Beograd

Tanjug/Dragan Kujundžić

Stefani Horvat ove godine prvi put se odlučila da bere borovnice i još uvek ne zna da li će to ponoviti i sledećeg leta.

- Kad sunce upekne oko 12 sati izuzetno je teško izdržati. Zato ljudi i izbegavaju rad na njivi. Međutim, dnevnica je dobra i druženje sa ostalim beračima je lepo iskustvo. Tako da kad stavite na vagu imate dobre i loše stvari, pa šta presudi - izjavila je Stefani.

Stefani Horvat

RINA

Stefani Horvat, Foto: RINA

Kome je voće slađe – beračima ili proizvođačima, ostaje da se vidi. Ali, sigurno je da ni jednim, ni drugim nije lako, što zbog visokih temperatura, što zbog klimavih otkupnih cena.