lažni evri vardar
Foto: Printscreen/MUP

Naredba o sprovođenju istrage doneta je protiv Save O., Aćifa B., Zorana B., Ivana Ž. P., Ivana I. P., kao i Slobodana N., koji su se na saslušanju kod tužioca branili ćutanjem.  

Prema nezvaničnim saznanjima, Ivan Ž. P. i Ivan I. P. su otac i sin, rodom iz Subotice.

Šestoro pripadnika grupe, među kojima su i organizator grupe Zajed B. i njegov sin, uhapšeno je u Severnoj Makedoniji.

Šestoro uhapšenih u Srbiji je saslušano u tužilaštvu za organizovani kriminal posle čega je predloženo da im sudija za prethodni postupak odredi pritvor do 30 dana, zbog opasnosti od bekstva i opasnosti da mogu da ponove krivično delo.

O međunarodnoj akciji oglasilo se i makedonsko tužilaštvo i otkrilo da je prilikom pretresa pronađena i oduzeta gotovina u iznosu od oko milion evra, kao i američki dolari, švajcarski franci, izraelski šekeli, hrvatske kune, albanski lek, švedske krune i ruske rublje.

lažni evri vardar

MUP

 

- Svaki član grupe imao je određenu ulogu u planiranju i izvršenju krivičnog dela. Prvoosumnjičeni je u stanu u naselju Čair, zajedno sa sinom, izrađivao lažni novac u apoenima od 50, 100 i 200 evra, dok je iz Turske nabavljao lažne novčanice u apoenima od 500 evra i 100 američkih dolara. Državljani Srbije protiv kojih se vodi postupak u Srbiji su nalazili zainteresovane za kupovinu falš novčanica. Peti osumnjičeni je imao zadatak i da proizvodi mašine za pravljenje falsifikovanog novca, gravirane ploče koje imitiraju bezbednosna obeležja na novcu, kao i specijalne mašine sa induktorima. On je ujedno bio zadužen i za održavanje mašina, presa i ploča za izradu falsifikata - navodi se u saopštenju makedonskog tužilaštva.

Lažnjake ulagao u nekretnine

Organizator grupe je, kako se navodi u saopštenju tužilaštva, falsifikovani novac delimično zamenio gotovinom, a delom transakcijom prebacio na račun u banci, kao i brzim prenosom novca na ime supruge i sina. Potom ga je legalizovao tako što je uzimao kredit od banke ili finansijskih institucija. Deo novca je uplatio kao platu preko pravnog lica, deo uložio u nekretnine i pokretnu imovinu, a veći deo prebacio na račun e-novčanika za trgovanje kriptovalutama.

Policija je na osam lokacija, u Novom Pazaru, Novom Sadu, Subotici i Bačkom Monoštoru, pretresla stanove osumnjičenih.

- Ova organizovana kriminalna grupa se sumnjiči da je na teritoriji Srbije stavila u promet 119.259 lažnih evra, čime je zaradila  38.850 evra - piše u saopštenju tužilaštva.

Rezultati pretkrivičnog postupka pokazuju da je ukupno oko milion i po falsifikovanih evra, koji potiču iz ilegalne štamparije u Skoplju, stavljeno u promet na teritoriji Srbije, Severne Makedonije i drugih evropskih zemalja.

Deo novca su ulagali u kupovinu skupocenih automobila, firmiranu garderobu, satove... i na taj način su sebi stvorili uslove za luksuzan život.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading