Više državno tužilaštvo u Podgorici saslušalo je devet svedoka i preduzima sve radnje u cilju rasvjetljavanja slučaja u kojem je, kako se sumnja, osuđenik V. B. (23) silovao pedesettrogodišnjeg zatvorenika sa kojim je delio ćeliju u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS) u Spužu.

Kako je Pobjedi saopšteno iz VDT-a, u dosadašnjem toku postupka saslušan je osumnjičeni, a po nalogu postupajućeg tužioca obavljen je i lekarski pregled oštećenog u Kliničkom centru Crne Gore.

- U dosadašnjem toku postupka, Više državno tužilaštvo u Podgorici preduzelo je hitne i zakonom predviđene radnje. Predmet se nalazi u postupku izviđaja, a preduzete su i aktivnosti u pravcu obezbeđivanja dokaznog materijala, te su u toku procesne radnje za donošenje naredbe za potrebna forenzička veštačenja, kazali su Pobjedi iz VDT-a.

Obojica osuđenika nalaze se na izdržavanju kazni zatvora, a sumnja se da se slučaj dogodio u noći između 20. i 21. maja 2026. godine, oko tri ujutru, u sobi jednog paviljona UIKS-a.

- Krivično delo je od zaposlenih u UIKS-u prijavljeno Odeljenju bezbednosti Danilovgrad 22. maja 2026. godine, nakon čega su policijski službenici, u koordinaciji i po nalogu nadležnog tužioca, preduzeli niz mera i radnji, koje su dovele do identifikovanja V. B. kao lica osumnjičenog za navedeno krivično delo, saopšteno je ranije iz Uprave policije.

Oštećeni je o događaju izvijestio zaposlene u UIKS-u, nakon čega je obaveštena policija.

Prema podacima Centra za istraživačko novinarstvo Crne Gore, dva slučaja prijave silovanja koja su podnijeta 2019. godine okončana su odbacivanjem krivičnih prijava usled nedostatka dokaza.

Reč je o istraživanju koje je sprovedeno 2024. godine. Zanimljivo je da su u UIKS-u tada saopštili da u prethodnih deset godina nijesu imali evidentiran slučaj silovanja osuđenika ili pritvorenika.

Sa druge strane, u istraživanju CIN-CG sagovornici su tvrdili suprotno i govorili o seksualnom zlostavljanju zatvorenika.

U tom istraživanju navodi se da je u periodu od 2018. do 2019. godine jedan zatvorenik seksualno zlostavljan, pri čemu su, prema svedočenju sagovornika, u zlostavljanje bile uključene druge uhapšene osobe.

Ipak, CIN-CG navodi da UIKS nije raspolagao podacima o takvom slučaju, ostajući pri tvrdnjama da u rasponu od jedne decenije nije bilo prijavljivanja tih događaja.

Evropski parlament je u Nacrtu rezolucije o Crnoj Gori za 2025. godinu pozvao crnogorsku vlast da potpuno sprovede sve preporuke Evropskog komiteta za sprečavanje mučenja i nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja (CPT).

Izveštaji CPT-a godinama ukazuju na brojne probleme i konstatuju da je potrebno obezbijediti efikasno otkrivanje, evidentiranje i istragu svih navoda o zlostavljanju te da je potrebno zaštititi osobe koje prijave zlostavljanje od odmazde ili drugih negativnih posledica.

Pored toga, u preporukama se navodi da treba unaprijediti obuku zatvorskog osoblja i njihovu sposobnost da spriječe i prepoznaju nasilje.

Da se preporuke iz nalaza CPT-a moraju ozbiljno shvatiti upozoravaju i u Akciji za ljudska prava (HRA).

- EU parlament je pozvao na hitne, delotvorne i nepristrasne istrage svih navoda o zlostavljanju. Ispunjavanje preporuka CPT-a je jedno od ključnih mjerila napretka Crne Gore u oblasti vladavine prava, saopšteno je ranije iz HRA.

U Crnoj Gori je krivično djelo silovanje uređeno članom 204 Krivičnog zakonika Crne Gore.

Raspon kazni kreće se od dvije do 10 godina za onog ,,ko prinudi drugog na obljubu ili sa njom izjednačen čin upotrebom sile ili pretnjom neposrednim napadom na život ili tela.“

Ako je delo izvršeno uz pretnju da će se otkriti nešto što bi škodilo časti/ugledu ili uz pretnju drugim teškim zlom, zatvorske kazne kreću se od jedne do osam godina.

Za silovanje izvršeno nad maloletnikom zaprijećena je kazna zatvora od namanje pet godina, dok u slučajevima kada je žrtva dete mlađe od 14 godina ili postoje posebno otežavajuće okolnosti, poput teških telesnih povreda, izvršenja dela od više osoba ili nastupanja smrti, mogu biti izrečene i znatno strože kazne, i do 15 godina zatvora.

Kada je reč o presudama koje su izrečene u slučajevima silovanja i zlostavljanja u zatvorima, postoji primjer iz regiona – u Srbiji su na ukupno 55 godina zatvora osuđeni Srećko Stefanović, Saša Stanković i Dalibor Petrović jer su brutalno mučili i predmetom silovali penzionera Stanimira Brajkovića.

Brajković je ubijen 4. februara 2024. godine u zatvoru Padinska skela nakon najbrutalnijih mučenja, zlostavljanja, a nalazi obdukcije su pokazali da je preminuo od posledica unutrašnjih povreda i krvarenja.

Starac je završio u zatvoru jer je 31. decembra 2020. godine petardu sa terase svog stana, dok su roditelji prolazili sa bebom u kolicima koju je zvuk eksploziva preplašio. Zbog toga je osuđen da plati kaznu od oko tri hiljade eura. Ipak, pošto je bio slabijeg materijalnog stanja i nije platio kaznu, ona mu je zamijenjena zatvorskom.

Protiv sedam službenika Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Srbije tada je pokrenut je disciplinski postupak, a upravnik zatvora u Padinskoj skeli je premješten na niže radno mesto.

Alo/Pobjeda

BONUS VIDEO:

dosije 192