SERIJA OTVORILA STARE RANE MEŠTANIMA TOPOLOVNIKA! Komšije otkrivaju šta je ostalo iza Jezdimira Gajića koji je 1972. pobio četvoro komšija
Jezdimir Gajić (44) počinio je jedan od najjezivijih zločina u bivšoj Jugoslaviji, kada je ubio četiri člana porodice Zarić u selu Topolovnik i to zbog dugogodišnjeg spora oko zemlje. Nakon 53 godine od jezivog masakra, koji se desio 12. oktobra 1972. godine, u ovom selu kod Velikog Gradišta, meštani prepričavaju stravične detalje i kažu i da posle svega u kući Jezdimira živi njegov unuk.
- Stalno pominju to ubistvo. Jezdina porodica ostala je posle svega da živi ovde u selu iako sa njima niko nije pričao. Nekoliko godina nakon streljanja, preminula je i Jezdimirova žena. Pokojna ćerka ubice iz Topolovnika ima dva sina. Jedan živi u selu, a njegova dva sina u Italiji. Drugi Jezdin sin je preminuo - priča meštanka Topolovnika za Alo!.
Ona je za naš list prvi put ispričala kako se dogodio jezivi pir, a kako ona tvrdi, ono što je prikazano na televiziji u seriji „Branilac“ uopšte ne odgovara istini. Ona zbog porodice Gajić nije želela da objavljujemo njeno ime.
Gajić je kobnog dana naoružan pištoljem upao na imanje komšija Zarić, s kojima je godinama bio u sukobu. U krvavom pohodu ubio je Tomislava Zarića (39), vlasnika imanja, njegovu suprugu Koviljku (40), njihovog sina Radišu (18) i njegovu nevenčanu suprugu Anu (17). Poštedeo je samo šestomesečnu bebu Biljanu.
Stanovnica sela Topolovnik, koja se i danas seća jezivog zločina, ispričala je za Alo! da je do sukoba zapravo došlo nekoliko godina ranije.
- Obe porodice su godinama živele u slozi, sve dok Jezdimir Gajić nije odlučio da kupi plac kako bi iz svog dvorišta lakše izlazio na asfaltni put. Baš tuda, preko njegovog imanja, godinama su mimo njegove dozvole prelazili Zarići, što mu je zasmetalo. On im je govorio da to ne rade, ali oni, pošto su bili brojniji, nisu ga slušali - priča za Alo! meštanka sela Topolovnik.
Komšijska svađa tog oktobarskog dana pretvorila se u najmonstruozniji zločin.
- Jezdu su svi znali kao vrednog čoveka, koji je godinama držao omladini predvojničku obuku. Bio je vešt čovek, gorštak. Znali su da je u svađi sa Tomislavom, ali na to niko nije obraćao pažnju. Imao je čin i stalno je bio sa pištoljem oko pojasa. Često su ga viđali kako se svađa sa Tomislavom pred zadrugom, ali to nikome nije bilo čudno, jer su jedno drugo ogovarali na svakom koraku. Svi su se plašili samo jedne stvari, jer su obojica kada popiju mogli biti nasilni, pa smo se i bojali da će to da kulminira u ubistvo - kaže naša sagovornica.
Želeo da bude sahranjen u selu
Jezdimir Gajić, nakon streljanja u požarevačkom zatvoru, sahranjen je u selu gde je i pobio Gajiće.
- On se inače doselio iz susednog sela da živi ovde. Kupio je kuću, sredio okućnicu. Voleo je ovde da bude. Zato je i govorio da kada umre hoće da ga sahrane tu. Njegova žena ispunila je njegovu želju, te je on sahranjen, nakon što su ga streljali, ovde u selu - ispričala je meštanka.
Kako za Alo! priča meštanka sela, prizori jezivog ubistva i dalje su joj na umu, iako je od tada prošlo više od pola veka.
- Tog dana sam prolazila pored Jezdine kuće. Nosila sam mleko da predam mlekaru, a kada sam krenula sokakom, oko 20 sati čuo se pucanj. Jezdimir je pre nego što će pobiti Zariće bio u kafani, gde je popio pivo. Zarići su bili kod svoje kuće – priča komšinica ubice.
Ona kaže da se sve desilo nakon što je iz kuće izašao najmlađi Zarić.
- Prvo je pucao u Radišu, a njegova majka Koviljka poletela je ka njemu kako bi ga zaštitila telom, tada je ubio nju. Na kapiji njihove kuće se pojavio Tomislav koga je tada ranio, ali koji je brzo umro u bolnici. U tom trenutku iz kuće je sa bebom izašla Koviljkina snaja Ana koja je čula zapomaganje. Jezdimir je u nju ispalio sedam metaka. Rekao je da ostavi bebu, da ona nije ništa kriva, a da će ona morati da plati – objasnila je naša sagovornica.
Nakon zločina, Gajić je otišao svojoj kući i sačekao policiju. Prva komšinica je prijavila ubistvo, a policija je ubrzo stigla. Monstrum je uhapšen i izveden pred sud u Požarevcu. Tokom suđenja pokazivao je hladnokrvnost i tražio da bude osuđen na najstrožu kaznu - streljanje.
Pred streljačkim vodom stao je mirno, bez straha. Njegove poslednje reči bile su: „Ne brinite, tako treba da bude“.
Dok je bio u zatvoru, krvnik je igrao šah sa upravnikom i stražarima, prihvativši svoju sudbinu sa punom svešću o počinjenom zločinu.
Policija se dva dana nakon jezivog pira kod Velikog Gradišta oglasila saopštenjem u kome piše:
- U četvrtak 12. oktobra 1972. godine oko 19.30 časova u Topolovniku kod Velikog Gradišta izvršeno četvorostruko ubistvo. Tom prilikom su izgubili živote Koviljka Zarić, Radiša Zarić, Ana Zarić i Tomislav Zarić. Osnovana sumnja da je ovo delo izvršio pala je na Jezdimira Gajića, koji je bio sused ubijenih. Za njim je po prijavi raspisana poternica od strane Okružnog suda u Požarevcu i zamenika okružnog javnog tužioca iste noći kada je i uhapšen kod svoje kuće. Narednog dana izvršena je obdukcija tela poginulih.
Ana i Radiša planirali svadbu
Porodica Zarić pripremala se za svadbu ubijenih Ane i Radiše. Neposredno pre zločina dobili su ćerku Biljanu. Na venčanje su se odlučili kada su postali punoletni. Svadba je trebalo da se održi početkom novembra, ali do nje nikada nije došlo.
- O Biljani ću se brinuti celog života. Ona mi je sada jedina rodbina - rekao je tada za medije, grcajući u suzama, Radišin brat Dragan Zarić.
BONUS VIDEO:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)