haker
Shutterstock
haker

Shutterstock

Foto: Shutterstock

U takvim situacijama svi posežemo za očajničkim merama i na sve strane pokušavamo da dođemo do drugog punjača kako bismo održali bateriju telefona u životu.

Verovatno mislite da tuđim punjačem svom uređaju ne nanosite nikakvu štetu, ali ako pozajmite punjač, recimo od drugog putnika na aerodromu ili od službenika na recepciji u vašem hotelu, to može biti veoma opasno, kažu stručnjaci za bezbednost.

A posledice mogu da budu kobne.

Prošle nedelje, na konferenciji za hakovanje DEF CON u Las Vegasu, jedan haker je pokazao modifikovani kabl za ajfon. Nakon što je pomoću kabla povezao iPod i Mac kompjuter, mogao je da sa daljine preuzme kompjuter. A posle svega je bez problema mogao da obriše svaki trag upada.

Ovi kablovi se prodaju po ceni od 200 dolara, ali na svu sreću, još nisu previše rasprostranjeni. Ali to ne značili da stvari vrlo brzo mogu da se promene.

Ova tehnologija je mala i jeftina i zato može da se predstavi da izgleda kao običan kabl, ali i dalje ima kapacitet da zarazi kompjuter malverom.

Ipak, trenutno su najopasnije stvari kablovi za punjenje na USB javnim punjačima, tačnije, USB portovi na tim stanicama za punjenje. Zbog toga se savetuje svima da paze u šta utiču svoje uređaje jer je deljenje kablova poput deljenja lozinke.