banka
Foto: Shutterstock/Shutterstock

Nekoliko minuta zadovoljstva može vas koštati stana, automobila ili letovanja, a možda čak i braka ili ljubavne veze! Ako vam zatreba bilo koja vrsta kredita, a ljubitelj ste sajta "Onlifans" i na njemu golih žena i muškaraca, nećete moći dobiti pomoć od banke.

Bankarima je, kažu, neugodno da saopšte klijentu zbog čega ga odbijaju, a još je teže ako dođe s partnerkom ili partnerom, pa tad mogu da nastanu razne neprijatne situacije. Trošenje novca na takve po**o-sajtove identično je trošenju novca na onlajn klađenje i oni koji to čine za bankarski sistem su nepouzdani, kritični, zavisni...

Kako god da ih okarakterišu, na kraju se svodi da im se kreditne pozajmice ne odobravaju. Sve te vrste uplata evidentiraju se kao rizične po dalji odnos s klijentom!

"Imam redovna primanja, stalni posao, redovne obaveze prema banci sam ispunjavao na vreme, ali kad sam odlučio da uzmem kredit da bih kupio nešto skuplji polovni automobil - odbijen sam. Nigde direktno nije napisan razlog, ali mi je kreditna savetnica u banci u neformalnom razgovoru pomalo stidljivo objasnila o čemu se radi. Bio sam zbunjen, pa i postiđen pred njom, nije mi ni na kraj pameti bilo da bi to moglo da se desi zbog Onlifansa.

Istina je da sam u poslednjih pet-šest meseci imao više uplata ka tom sajtu na različite devojke. Tu sam tražio utehu posle raskida višegodišnje veze, koja je trebalo da se završi brakom. Nisam želeo da ulazim u bile kakve odnose s devojkama jer sam bio depresivan, pa mi je sajt davao malo oduška. A eto, nisam imao pojma da se sve tako može završiti", ispričao je muškarac koji je ovo doživeo, prenosi Mondo.

pare

Foto: Shutterstock

 

Dušan Uzelac sa portala "Kamatica" kaže da svi klijenti prolaze rigorozne kontrole kada apliciraju za kredit. Objasnio je ceo postupak.

"Banke vrše kontrolu svakoga ko želi kredit. Pristup je individualan od klijenta do klijenta i od banke do banke. Banka ima pravo da proveri transakcije klijenta i da ga odbije ako je nešto sumnjivo, u smislu da im on možda neće vratiti novac. Banke imaju svojevrsno 'diskreciono pravo' da ne stupe u saradnju s nekim klijentom, to jest da mu ne daju kredit, a čak ne moraju ni da daju objašnjenje zbog čega", rekao je Uzelac.

On je dodao i da nisu samo navike klijenata ono što određuje da li će neko dobiti kredit ili ne. Prema njegovim rečima, moguće je da neka banka od početka do kraja meseca varira u tome šta dozvoljava ili zabranjuje.

I Dejan Gavrilović iz udruženja "Efektiva" kaže da uplaćivanje članarine na "Onlifansu" može biti sporno za dobijanje kredita. Isto važi i za kladionice.

"Logično je da banka odbije klijenta koji neracionalno troši novac, na primer, na sajtove s po**o-sadržajima ili kladionice. Banka kada razmatra da li nekome da da kredit, proverava istorijat transakcija. Ako klijent, na primer, redovno plaća svoje obaveze, ali ima i neracionalno trošenje, koje je možda uvećano u poslednje vreme, banci to može da bude sumnjivo. A banka ne želi da daje pozajmice nekome ko možda neće izmirivati svoje obaveze na vreme. Zato se uvek isprate transakcije klijenta koji konkuriše za kredit. Odbijaju se oni koji daju novac na onlajn klađenje, a i ovo, baš kao i klađenje, može da bude pokazatelj neracionalnog trošenja", kaže Gavrilović.

Suprotno mišljenje od Uzelca i Gavrilovića ima Vladimir Vasić, bankar i finansijski konsultant. On smatra da korisnici "Onlifensa" nisu "rizični".

"Banka je ipak ta koja zarađuje, kojoj je u interesu da zaradi na pozajmljivanju novca. Odbijenica za kredit zbog korišćenja takvih sajtova, barem po mom mišljenju, nema veze s realnošću", istakao je Vasić.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading