Novac
Foto: Alo/Foto: Shutterstock

Ukupno 208.819 zaposlenih u prosveti, zdravstvu i socijalnoj zaštiti je rebalansom budžeta dobilo uvećanje plata ove jeseni. Ministar finansija Siniša Mali je tim povodom rekao da se na taj način "nastavlja politika očuvanja standarda građana Srbije u uslovima kada svetska kriza i inflacija utiču na svakodnevni život".

Plate u prosvesti, vojsci i u većini javnog sektora, država isplaćuje iz dva dela i to: 6. u mesecu i 21. mesecu.

Povećanje plata u prosveti

Pomenuto povećanje plata u javnom sektoru od 5,5 odsto dobiće 143. 862 zaposlenih u prosveti i to u sledećim kategorijama:

zaposleni u osnovnim i srednjim školama (povećanje od 6. oktobra)
zaposleni u predškolskim ustanovama
zaposleni u učeničkom standardu i u studentskim domovima (povećanje od 13. oktobra)

Ovo uvećanje koeficijenata za obračun i isplatu plata za pojedina radna mesta u prosveti je sprovedeno s ciljem da zarada prosvetnih radnika bude veća od iznosa minimalne zarade u Srbiji.

Pored toga, prosvetare očekuje još jedno povećanje plata u januaru od deset odsto, te će ukupno kumulativno povećenje biti 15,5 odsto.

Prosečna plata prosvetnog radnika u osnovnoj i srednjoj školi iznosi 74.000 dinara, a nakon povećanja plata u prosveti dostići će iznos od 88.000 dinara. Što se tiče radnika u predškolskom obrazovanju, zarada će im sa prosečnih 60.000 dinara, skočiti za oko 9.000 dinara.

Što se tiče učeničkih domova, na primer, prosečna plata je iznosila 43.951 dinara, a nakon septembarskog povećanja biće oko 46.368, a u januaru će iznositi 51.000 dinara. U ovom sektoru je većina radnika sa nižom stručnom spremom, a kako je rekla za "Blic Biznis" Valentina Ilić, predsednik Sindikata obrazovanja Srbije, mnogo manji broj zaposlenih u računovodstvu i administrativnim poslovima sa višim stepenom obrazovanja i većim platama.

Povećanje plata u zdravstvu

Zaposleni u zdravstvenom sektoru su na listi za uvećanje plata od 5,5 odsto, a prva povećanja počinju od 10. oktobra. Evo i kome:

Povišicu dobija 59.128 medicinskih sestara i tehničara u zdravstvenim ustanovama i još 1.165 u drugim ustanovama kao što su Zavod za sport, ustanove za izvršenje krivičnih sankcija i druge. Zatim, biće uvećane plate za 1.664 negovateljica i medicinskih sestara u socijalnoj zaštiti.

Prosečna plata medicinske sestre je oko 64.112 dinara, a sa prvim povećanjem dobijaće oko 67. 638 dinara mesečno. U januaru bi trebalo da im na račun bude upL74.402 dinara osnovne zarade.

Zaposlenima na intenzivnoj nezi, operacionoj sali, hitnoj pomoći, psihijatriji ili radiologiji, plata će sa najavljenim septembarskim povećanjem iznositi oko 72.000 dinara.

Pomenuto povećanje plata u zdravstvu se odnosi na osnovicu zarade, a ukupna zarade se obračunava na osnovu više stavki kao što je radni staž, stepen stručne spreme, vrsta radnog mesta, da li se radi u primaru ili sekundaru, šefovski dodatak i drugo. Tako, na primer, za svaku godinu staža plate se uvećavaju za 0,4 odsto. Takođe, važno je mesto, odnosno da li se radi na odeljenju ili u operacionoj sali. Za svaku godinu staža plate se uvećavaju za 0,4 odsto

Što se tiče lekara, poslednje povećanje zarade je bilo u januaru 2023, kada je osnovna plata povećana za oko 12.500 dinara, dok je specijalistima i suspecijalistima povećana za 14.000-15.000 dinara. Zato je trenutna prosečna plata specijaliste 133.875 dinara, a lekara u domu zdravlja 108.000 dinara.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading