Penzioneri
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Naši ljudi koji su deo radnog staža stekli u inostranstvu često su u nedoumici da li mogu da dobiju srpsku penziju. Najveća dilema je koliko im je potrebno staža u radnoj knjižici da bi uopšte i podneli zahtev.

Lazar L. iz Katića je radio u Švajcarskoj 14 godina, a onda se vratio u Srbiju i ovde ima gotovo 17 godina staža. Trenutno nigde ne radi, a sledeće godine bi trebalo da stekne pravo na penziju po našim zakonima.

Iz PIO Fonda su se oglasili po ovom pitanju i rešili nedoumicu građana.

Penzije

Foto: Shutterstock

 

"Zahtev za ostvarivanje prava na starosnu penziju po sporazumima/konvencijama podnosi se organu socijalnog osiguranja u zemlji gde imate prebivalište. U skladu sa sporazumom, države ugovornice će potvrditi staž i odlučiti o pravu na starosnu penziju prema svojim zakonskim propisima za deo staža navršen u toj državi.

S obzirom na to da u Srbiji imate više od 15 godina staža osiguranja, imate uslov za samostalnu starosnu penziju kada navršite 65 godina. Zahtev podnet nosiocu osiguranja jedne države ugovornice smatra se zahtevom podnetim i nosiocu osiguranja druge države jer se po službenoj dužnosti vrši razmena podataka na propisanim dvojezičnim obrascima", navode u PIO fondu, piše Mondo.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (1)

Loading
Milana

16.05.2025 23:19

Nije baš jasno šta to znači.Da li se dobiju dve odvojene penzije u dve valute ili kako?Ako neko može malo jednostavnije da kaže.