"Moraš da im sedneš na kičmu" Ovo je najveća greška Srba koji kupuju stan na kredit

Program koji je pokrenut u martu 2025. godine omogućava mladima da stan kupe sa samo 1% učešća, dok država garantuje preostalih 9%. Dodatan podsticaj daje i privremeno ograničenje kamatnih stopa – do kraja 2025. godine one ne mogu preći 5% godišnje za promenljive stambene kredite.
Banke su, naravno, reagovale – niže kamate, promotivne ponude, kampanje koje obećavaju “ključ u ruke”. Ali, kao i obično, stvarnost ne prati reklamu. Umesto “ključ u ruke”, sve češće dobijate nervozu.

Foto: Shutterstock
Gužve, čekanja i kapare koje vise u vazduhu
U bankama vlada prava navala. Građani jure ponude, podnose zahteve, ali u isto vreme – čekaju danima, pa i nedeljama. Mnogi su već potpisali predugovore o kupoprodaji, gde jasno stoji rok (najčešće 45 do 60 dana) do kog se mora potpisati konačan ugovor. Ali – dokumentacija se obrađuje sporo, a odobrenja kasne.
„Ima li još neko ko čeka više od mesec dana na stambeni kredit? Rok iz predugovora mi ističe 1. juna, kaparu od 10.000 evra ću gledati samo na slikama ako ne požure“, piše jedan korisnik foruma na Redditu.
A istina je surova: prodavci imaju pravo da zadrže kaparu ako kupac ne ispuni dogovoreni rok, bez obzira na to što problem nije njegova krivica, već bankarska sporost.

Foto: Shutterstock
Kreditna trka s preponama
Jedan par iz Beograda podelio je svoje iskustvo: od trenutka kada su dobili informaciju da ispunjavaju uslove za subvencionisani kredit, do momenta kada su ih pozvali da potpišu zahtev – prošla su dva meseca. Stan su već rezervisali, kaparu uplatili, a dan kada im je banka najavila potpis bio je poslednji dan roka iz predugovora.
„Bukvalno sam morao da idem svaki drugi dan kod službenika u ekspozituru. Da se ne pojavljujem – mislim da bi sve još stajalo u fioci“, kaže on. „Na kraju su mi dali termin u 17h, poslednjeg dana roka. Kapara je visila kao mač nad glavom.“
Foto: Shutterstock
Mladi u prednosti - ali ne svi
Nove mere NBS svakako olakšavaju pristup kreditima mladima, ali to ne znači da su svi problemi rešeni. Ograničenje kamate i niže učešće ne znače mnogo ako banka ne stiže da obradi papire. Još gore je za one koji nisu obuhvaćeni programom - oni i dalje prolaze kroz klasičnu proceduru, sa višim učešćem i zahtevnijim uslovima.
U tom haosu, jedno je sigurno: ako ne pritisneš sistem – sistem će pritisnuti tebe. A ako rok istekne, niko ti neće vratiti kaparu. Sve ostaje stvar dogovora između tebe i prodavca. Ili, tačnije rečeno – tvoje sreće i njegove volje, piše Telegraf.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)