evri
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Crnogorci su, sudeći prema trenutnoj situaciji sve manje zainteresovani za sezonski rad u svojoj zemlji, preneo je Blic.

"Domaće stanovništvo u principu ne radi te najprostije poslove u svojoj državi. Sada počinje da nam fali i srednji menadžment, kao i visoko profilisani kadrovi koji su u međuvremenu otišli u inostranstvo ili promenili posao. Mi ovde u Crnoj Gori jako teško poslujemo u turizmu", kaže za Žarko Radulović iz Montenegro Stars Hotels Group.

kafić

Foto: Shutterstock

 

Resorno ministarstvo kao rešenje za problem odliva radne snage prepoznaje uvođenje kategorije stalnog sezonskog radnika koje bi na snagu stupilo pre početka ove letnje sezone.

"Ja se zaista nadam da smo mi u jednoj završnoj fazi Nacrta zakona o sezonskom zapošljavanju i da će on jako brzo otići na javnu raspravu. Nakon socijalnog saveta gde mora proći sve procedure i da će biti na zadovoljstvo i socijalnih partnera, a u korist privredi i turizmu", kaže za Naida Nišić iz resornog ministarstva.

Postavlja se pitanje da li je ovo rešenje dovoljno jer samo budvanskoj opštini fali 8.000 sezonskih radnika, stoga iz Udruženja ugostitelja Budva smatraju da je uvoz radne snage neizbežan.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

"Mislim da ćemo morati da pribegavamo stranoj radnoj snazi i da će vas konobar usluživati na engleskom jeziku. To je jedini način da možemo da održimo privredu u turizmu", kaže Luka Vukčević iz Udruženja ugostitelja Budve.

Ukoliko se ne pronađu konkretnija rešenja, crnogorski turizam oslanjaće se na uvoznu radnu snagu koju najvećim delom čine Turci, Indijci i Filipinci, jer sezonci iz regiona prepoznaju Hrvatsku kao najpogodniju za rad.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading