Žalfija
shutterstock
Žalfija

shutterstock

Žalfija, Foto: shutterstock

Žalfija je prirodan lek za mnoge tegobe, a može da bude odlična pomoć i u nezi. Već četiri hiljade godina smatra se čudesnom biljkom koja leči mnoge bolesti i probleme u funkcionisanju organizma.

Livadska žalfija ima antibakterijsko i antigljivično delovanje. Poznato je da služi za pročišćavanje krvi, izbacivanje sluzi i drugih štetnih materija iz organizma. Najpoznatije njeno svojstvo je pomoć pri upalama grla i iskašljavanju. Ako se uzima oralno, može da pomogne pri upali krajnika i desni kada se grgulja u ustima.

Osim toga, žalfija će vam pomoći da se rešite neprijatnog zadaha, zahvaljujući eteričnim uljima koja se u njoj nalaze. To se može postići grguljanjem čaja ili žvakanjem sirovog lišća žalfije.

Odlična je i kod prehlada, pročišćavanja sinusa i smanjivanjem bola pri upali uha. Pomaže i kod probavnih smetnji i reguliše rad jetre.

Za žene, žalfija ima mnoga pozitivna dejstva. Osim što pomaže u smanjivanju menstrualnih bolova, podstiče i rad materice i dobijanje redovne menstruacije.

Čaj od žalfije je u narodnoj medicini poznat kao sredstvo za prevenciju pobačaja. S druge stane, ako se pije u poslednjem mesecu trudnoće može da utiče na stimulisanje kontrakcija i olakša porođaj. Osim kod menstrualnih tegoba, pomaže i u regulisanju lučenja polnih hormona.

Žalfija za lice se može da se koristi pri problemima s aknama i mitiserima, pa se od nje mogu praviti razne maske za lice. Delotvorna je u nezi masne kože, a istovremeno vrlo blaga za lice - neće izazvati nikakve neželjene reakcije.

Pročišćava limfu i čini kožu lepšom i vitalnijom. Kao i neke druge biljke, korisna je protiv celulita i koristi se za detoksikaciju kože. Ublažiće i upale uzrokovane virusom herpesa.

Recepti sa žalfijom - čaj, odvar, tinktura i rakija

Od livadske žalfije mogu da se prave različiti lekoviti recepti i za sve navedeno što leči može da se koristi drugačiji proizvod. Tako se od nje može praviti čaj, odvar, tinktura, ulje, obloga, kupka, maska za lice, rakija, vino i sirup.

Čaj od žalfije

Ovaj čaj se priprema vrlo jednostavno, gotovo kao i svi drugi čajevi. U 250 mililitra ključale vode staviti jednu kašičicu osušene žalfije, pa ostaviti da se kuva oko tri minuta. Kada se skloni s vatre, treba da odstoji 10 minuta, a zatim treba procediti čaj. Pije se do tri šoljice dnevno, u zavisnosti od toga za koju tegobu ga koristite. Bitno je da čaj pijete u gutljajima, kako bi vaše telo zapravo dobilo sva lekovita svojstva. Čaj se može koristiti pri upalama grla i kao pomoć pri iskašljavanju, ali i u svim dentalnim problemima. Ako se koristi za rešavanje zadaha ili upale desni, potrebno je grguljati čaj u ustima i ispljunuti. Kad ga koristite za upale grla, zasladite ga medom od maslačka i jako brzo ćete osetiti olakšanje.

Odvar od žalfije

Odvar je jako sličan čaju, ali se malo drugačije priprema i pije za tegobe sa želucem i ostalim probavnim organima. Kašiku osušenih listova žalfije prelijte ključalom vodom i ostavite da stoji pola sata. Pijte dok je toplo nakon što procedite. Za probavne tegobe najbolje bi bilo popiti pola šoljice pola sata pre jela. Ovaj lek se takođe može koristiti za grguljanje i ispiranje usne šupljine.

Tinktura od žalfije

Kako biste pripremili domaću tinkturu od žalfije, biće vam potrebna domaća rakija ili decilitar 70-procentnog etilnog alkohola i 20 grama usitnjenog lista žalfije. U staklenu posudu stavite žalfijin list i prelijte alkoholom. Ostavite da tako stoji na toplom i tamnijem mestu oko mesec dana. Nakon toga procedite i premestite u tamnu bocu sa kapaljkom. Koristite je tako da do 15 kapi stavite u vodu ili čaj i time ispirate ili grguljate usnu šupljinu. Tinktura od žalfije je odlična za gotovo sve zdravstvene probleme. Ne preporučuje se samo deci i trudnicama, zbog jakog svojstva.

Rakija od žalfije i meda

Slično kao i kod tinkture, biće vam potrebno oko 1,5 litar domaće rakije (najbolja je lozovača jer je neutralnog ukusa) i oko 5 šaka listića žalfije. Potopite listove u rakiju i ostavite da tako stoji oko tri nedelje. Procedite nakon što je odstajalo, pa pomešajte s 1,5 kilogramom meda po izboru - najbolje bi bilo koristiti med neutralnog ukusa, kao što je med od kestena ili bagrema. Ovu količinu možete da rasporedite u tri boce zapremine jedan litar. Ostavite da tako "sazreva" još dve nedelje i svako malo protresite i okrenite. Kada se pije rakija od žalfije, to treba da bude u malim količinama, a najbolje je držati je u frižideru.

Piling za lice od žalfije

Žalfija je odlična za detoksikaciju kože, pa od nje mogu da se prave maske i piling za lice. Ova receptura pomoći će i u rešavanju nečistoća na licu i smanjiti mogućnost pojave akni i mitisera.

Sastojci: 2 dl vode, 3 kašike ovsenog brašna, 3 kašike sitno mlevenih badema, 1 kašika suvih listova žalfije.

Priprema: Pre nego što ih pomešate sa ostalim sastojcima, listove žalfije prelijte vrelom vodom i procedite nakon deset minuta. Ovseno brašno i bademe pomešajte u mekanu smesu pa u to stavite čaj od žalfije. Stavite smesu na lice i lagano utrljajte. Prođite lagano preko celog lica, pa isperite mlakom vodom.

Moguće nuspojave kod prekomernog korištenja

Čaj od ove biljke, kao i ostali, ne bi smeo da se koristi dugotrajno. Najbolje je kada se nakon konzumiranja od tri nedelje napravi pauza od barem dve sedmice.

Kao što je već rečeno, ne bi trebalo da pijete više od tri šoljice čaja dnevno, jer bi to moglo da uzrokuje bolove u želucu i gorušicu.

Jedna od neprijatnih nuspojava pri dugotrajnom grguljanju čaja od žalfije jeste promena boja zuba.