Lekari upozoravaju da tetovaže mogu imati opasne posledice

Alo.rs/J.A. | Saveti 2020-02-27 22:35:56 2020-02-27 22:35:56

Tetoviranje je u poslednje vreme postalo uobičajeno. Ostavimo li po strani estetiku, trebalo bi da se zapitamo da li je posredi tek bezazlen ukras na telu ili podcenjen zdravstveni rizik

Dejan Briza

- Za mene je reč o telesnoj povredi - kaže nemački dermatolog Kristof Lajbih i tvrdi da tetoviranje s medicinskog gledišta definitivno ne preporučuje.

Kaže da je puno razloga za takvu procenu, a jedan od glavnih su boje za tetoviranje koje nisu sigurnosno testirane.

- A samo zato što nešto nije zabranjeno, ne znači istovremeno i da je dobro - dodaje.

Alergije uzrokovane supstancama u tinti mogu imati potencijalno kancerogeni, mutageni i reproduktivni toksični učinak.

Štaviše, tetoviranje uzrokuje rane koje se, u zavisnosti od sanitarnih uslova u salonu, mogu inficirati, ističe Lajbih.

Velike tetovaže mogu da prekriju mladeže i tako da otežaju uočavanje promena na njima, što je važno za rano otkrivanje raka kože.

POTENCIJALNI RIZICI TETOVIRANJA

S obzirom da se prilikom tetoviranja iglom prodire u kožu i da se stvara otvorena rana svako tetoviranje nosi odredjene rizike poput infekcija kože i druge komplikacije. Ovo su samo neke od mogućih rizika sa kojima se možete susresti prilikom tetoviranja:

ALERGIJSKA REAKCIJA – Boje koje se koriste prilikom tetoviranja, naročito crvena, zelena, žuta i plava boja mogu da izazovu alergijsku reakciju na koži i svrab na mestu gde je urađena tetovaža. Ovo se može dogoditi čak i nakon nekoliko godina nakon što je nastala tetovaža.

INFEKCIJA KOŽE je moguća pojava nakon tetoviranja

GRANULOMA ANULARE je kožno oboljenje koje se ponekad javlja nakon tetoviranja, i javlja u obliku crvenkastih prstenova sa centralnim udubljenjem.

KELOIDI su ožiljci na koži koji nastaju usled nekontrolisanog stvaranja vezivnog tkiva i kolagenih vlakana nakon povrede kože ili tokom zarastanja rane

BOLESTI KRVI – ukoliko je oprema koja se koristi prilikom tetoviranja kontaminirana sa zaraženom krvi moguća je pojava raznih krvnih oboljenja poput hepatitisa B i C, tetanusa i MRSA – Meticilin rezistentni Staphilococcuc aureus – mutiranog oblika bakterije Stafilokoke.

SMANJENA TERMOREGULACIJA – u novijim istraživanjima došlo se do zaključka da se mesta na koži koja su prekrivena tetovažama manje znoje pa je samim tim i otežana termoregulacija. Naravno da to zavisi od površine kože koja je prekrivena tetovažama i da osobe sa malom površinom kože prekrivenom tetovažama nemaju razloga za brigu što se ovog problema tiče.

TETOVIRANJE U TRUDNOĆI – zbog mogućeg rizika od infekcija trudnicama se ne savetuje da se tetoviraju. Takođe, u toku trudnoće se javljaju promene na koži, koža se širi i neretko dolazi i do pucanja kože u vidu strija. Upravo je to još jedan dobar razlog zašto ne bi trebali da se tetovirate ukoliko ste trudni kako ne bi nakon trudnoće morali da prepravljate tetovaže.

Expand player
Pogledajte više