Saobraćaj, vozači,
Tanjug
Saobraćaj, vozači,

Tanjug

Saobraćaj, vozači, , Foto: Tanjug

Od ove letnje sezone moguće je da, ukoliko učinite saobraćajni prekršaj na teritoriji EU, a on bude dokumentovan, na kućnu adresu dobijete veoma neprijatno iznenađenje u vidu naloga za uplatu kazne koje se kreću od 100 do 1.500 evra. Ukoliko ne izmirite kaznu na vreme, sledi vam zabrana ulaska u EU koja se teško i dugotrajno ukida.

Za jedan od najčešćih prekršaja, prekoračenje brzine, vozači bi možda mogli da pomisle da, budući da su iz druge zemlje, koja pritom nije deo EU, neće morati da odgovaraju.

Međutim, slučaj koji se jednom vozaču iz Srbije dogodio u Sloveniji to demantuje.

Pročitajte još:

Naime, čoveku koji je za oko 15 kilometara na čas prekoračio brzinu, na njegovu beogradsku adresu je oko pola godine kasnije stigla kazna za taj prekršaj u iznosu od 250 evra.

"Ukoliko vam na kućnu adresu stigne kazna, nemojte olako svatiti, konsultujte se sa adavokatom i vidite koja su vaša prava jer vas u suprotnom to može skupo koštati", kaže Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.

Ako se to dogodi, vlasnik automobila će na prvom graničnom prelazu saznati da mu je ulazak zabranjen, a skidanje sa ove liste može potrajati i nekoliko godina.

"Ukoliko u inostranstvu uzimate rentakar vozilo morate biti svesni da ukoliko napravite saobraćajni prestup tim vozilom, možete odgovarati ne samo pred sudom te države već vas može i rentakar kompanija tužiti za nadoknadu štete koju ste prouzrokovali tim vozilom", istakao je Okanović.

Od zemalja u koje državljani Srbije trenutno mogu da uđu, tri su članice Evropske unije, i četvrta je Grčka kao krajnja destinacija.

Pročitajte još: