AMERIČKA VOJSKA SE POVLAČI IZ OVE DRŽAVE? Najavljeni ključni pregovori
Foto: Shutterstock

Novo saopštenje Ministarstva odbrane SAD slaže se sa izjavama iračkog premijera Mohameda Šie el Sudanija, koji u poslednje vreme govori da je američko vojno prisustvo u njegovoj zemlji suvišno, i da ga treba zameniti "novim bilateralnim odnosom"

Ministar odbrane SAD Lojd Ostin najavio je u zvaničnom saopštenju da će američki zvaničnici sa započeti pregovore sa predstavnicima Iraka o budućnosti američkog vojnog prisustva u toj zemlji i to zbog "prelaska na trajno bilateralno bezbednosno partnerstvo između Sjedinjenih Država i Iraka". 

Očekuje se da će razgovori početi usred nedavnih javnih poziva iračke vlade da povuče američke trupe iz zemlje, kao odgovor na američke vazdušne napade unutar Iraka na militante koje podržava Iran.

Premijer Iraka Mohameda Šie el Sudanija u poslednje vreme često poziva na odlazak američke vojske iz te zemlje, a sredinom januara je za "Volstrit džornal" rekao da stalnu vojnu misiju predvođenu SAD treba zameniti "novim bilateralnim odnosom".

"Treba reorganizovati ovaj odnos tako da nijedna strana, bilo unutrašnja ili međunarodna, ne može da narušava stabilnost u Iraku i regionu", rekao je El Sudani prethodno za Rojters, ocenivši da prisustvo stranih vojnika u Iraku predstavlja destabilizujući faktor, usred međusobnih napada američke vojske i iračkih militanata koji su eskalirali tokom rata Izraela i Hamasa u Gazi.

El Sudani je u oba navrata napomenuo da je misija predvođena SAD postala suvišna budući da je Islamska država teritorijalno poražena 2017. godine, te da Irak sada ima kapacitete da samostalno brani svoj suverenitet.

Iako bi ovakav razvoj događaja imao simbolični značaj — pet godina posle američkog odlaska iz Sirije i četiri nakon povlačenja iz Avganistana  — odlazak 2.500 američkih vojnika i još oko 900 iz različitih zemalja imao bi i praktične posledice.

"Volstrit džornal" navodi da su američki vojnici u Iraku postali "kamen temeljac" vojnog prisustva SAD u regionu i pružaju "vitalnu" logističku podršku svojim kolegama u Siriji.

Koalicija predvođena SAD izvršila je invaziju na Irak 2003. godine, svrgnuvši pritom Sadama Huseina sa vlasti. Iako su se povukle iz zemlje 2011. godine, američke trupe vratile su se u zemlju 2014. godine kao deo međunarodne koalicije za borbu protiv Islamske države, a Vašington trenutno ima 2.500 vojnika razmeštenih u zemlji prenosi RT Balkan.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading