Danka Ilić
Foto: Alo/Printscreen

On kaže da, ukoliko oko Bora nema snega, ne može doći do smrzavanja, ali da devojčica može da se prehladi i da dehidrira ako bude bila dugo bez vode. Napominje da nikao ne bi trebalo usled iznemoglosti da zaspi na mokroj travi ili lišću, jer bi to snizilo temperaturu njenog tela.

- Izuzetno je važno da se devojčica što pre nađe, pogotovo što se radi o okolini Bora, gde je uvek hladnije nego ovde ( u Beogradu). Pogotovo ako je to neka šuma. Dete od dve godine nije još razvilo svoj termoregulacioni centar, tako da ona može vrlo lako da se prehladi, pogotovo što je napolju hladno i mokro, i pada kiša. Ako je dete u tankoj jakni, može da se prehladi i da ima probleme sa organima za disanje i sa mokraćnim organima. To vrlo lako može da se desi - objašnjava dr Milićević.

Stres obara imunitet

Dodaje da je jako bitan i da ne treba da zaboravimo na fenomen stresa koji, takođe, obori imunitet.

- Ako je dete zaista u šumi, to jako stresno deluje na psihu malog deteta. Ako to dete već ima neku infekciju, onda bi ako dođe do prehlade, ona mogla da pogorša njeno trenutno stanje. Takođe, ako je to dete žedno i gladno, to još više povećava šansu za razvoj kašlja, curenja nosa, odnosno za prehladu organizma. Taj temoregulacioni centar ne može dugo da održi temperaturu tela deteta - kaže on.

Smrzavanje ako je temperatura ispod nule

Na pitanje da li može da dođe do smrzavanja, nada se da ne, ali pod uslovom da u Boru i okolini nema snega.

- Ako bi kojim slučajem bilo snega, onda bi teoretski to moglo da se desi ako bi temperatura bila ispod nule. Nadam se da je, ipak, devojčica vitalna - rekao je dr Milićević.

Ističe da ne bi bilo dobro da devojčica usled iznemoglosti zaspi na mokrom lišću, ili travi.

- U tom slučaju bi se temperatura tela znatno snizila - napominje dr Milićević.

Dodaje da što se tiče hrane, dete može duže da bude bez nje, što nije slučaj sa vodom.

- Bez vode dete tog uzrasta može da bude jedno 7, 8 sati - kaže dr Milićević.

Na konstataciju da je devojčica nestala oko 13 časova, i da je već prošlo 8 sati, dodaje:

- Neće ona biti životno ugrožena ali će doći do dehidracije. Ali ako ne bi unela tečnost još 6, 7 sati onda bi mogla da bude ugrožena.

Podsetimo, Danka Ilić (2) nestala je danas oko 13 časova u prigradskom naselju Banjsko polje kod grada Bora. Potraga za devojčicom i dalje traje, a kako su naveli iz policije, akcija će trajati čitavu noć.

Naime, kako je rekla majka devojčice, ona je bila sa sinom u Banjskom polju kada je devojčica nestala.

- Dete je na sebi imalo ljubičaste pantalone i maslinasto zelenu jaknu, vezanu kosu. Odaziva se na ime, ali ona je još mala, ona još ne priča. Javili su se ljudi da je viđena kod neke zgrade, ali nije tu - kaže uplašena majka devojčice.

Akciji se priključio veliki broj ljudi

Na terenu su trenutno policija, vatrogasci i dobrovoljno-spasilačko društvo. Akciji su se priključili i građani Bora, prijatelji i porodica nestale devojčice.

Teren od 6, 7 kilometara pretražen je po nekoliko puta, ali dete još uvek nije pronađeno.

Vremenski uslovi, tačnije kiša koja trenutno pada, dodatno otežava potragu.

Policija koja po kiši pretražuje teren u potrazi za Dankom zamolila je večeras okupljene građane da se raziđu, kako ne bi ometali pse tragače u potrazi za nestalim detetom.

Prvi put aktiviran "Amber alert" u Srbiji

Podsećamo, zbog nestanka Danke Ilić (2) večeras se po prvi put u Srbiji aktivirao sistem popularno nazvan "amber alert", zvaničnog naziva "Pronađi me", kojim se javnost hitno obaveštava o nestanku deteta.

- Danka Ilić, starosti 2 god. nestala oko 13:45h u Boru, smeđe kose, visina 85 cm, nosi maslinastu jaknu, ljubičaste pantalone - stigla je sms poruka.

Danka Ilić

MUP

 

 

Alo.rs/Blic.rs

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading