praznik
Foto: Alo/Foto: Alo/ilustracija

Deca se nekada probude vezana ili im posle liturgije u crkvi vežu noge ili ruke, kanapom, koncem, maramom, kaišem ili nekim gajtanom, pa se zatim taj kanap zaveže za sto ili stolicu, a odrešuju se oklonima koji su pripremili.

To je "klizni" praznik, pa se datum određuje u odnosu na dan kada je Božić, a padaju treće nedelje pred Božić, pa zatim slede naredne nedelje Materice, pa zatim Oci.

Praznik ima duboku i višestruku simboliku. Naime, kanap kojim se dete vezuje simbolizuje čvrstinu porodične povezanosti, slogu, poštovanje i stroge patrijahalne odnose u porodici. Deca moraju unapred da se spreme za ovaj običaj, uglavnom uštede nešto novca od kusura koji im je ostao ili im roditelji nekoliko dana ranije daju novac, podsećajući ih na praznike koji se približavaju.

Oni mogu da spreme slatkiše, neki sitan poklon ili jednostavno voće koje imaju u kući za svoj otkup.

Detinjci posebno zadovoljstvo pričinjavaju deci, koja su glavni akteri svih dešavanja, i koja potpuno ravnopravno sa odraslima učestvuju u proslavi i organizaciji ovih praznika. Naročitu radost pored samog vezivanja izazivaju pokloni koji na kraju uvek završe u dečijim rukama.

Na ovaj dan priprema se i ručak nešto svečaniji i bogatiji nego inače, ali obavezno hrana treba da bude posna, jer praznik pada u vreme Božićnog posta. Potpuno u Božićnom duhu, osnovni smisao ovih praznika jeste okupljanje porodice i priprema za najradosniji hrišćanski praznik, Božić.

SPC ističe značaj da se deca uče praznovanju i simbolici ovih praznika od malena, kako bi njihov značaj postepeno shvatili i prihvatili. Veličina poklona nije bitna, može da bude neka sitnica ili voće. Važno je proslavljati u zdravlju i veselju i ne dozvoliti da se narodni običaji zaborave i zanemare.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading