Prodavnica povrće voće namirnice
Shutterstock
Rasim Ljajić

Profimedia

Rasim Ljajić, Foto: Profimedia

Hrvati nagrabusili! Osim svojevrsnih kontramera koje je naša država uvela Hrvatskoj kao odgovor na povećanu taksu za voće i povrće koje im šaljemo, danas im šest država regiona, uključujući i Srbiju, šalje zvaničan dokument tim povodom, a isti prosleđuje i Evropskoj komisiji. Ako ovo ne upali, Srbija priprema značajne mere protiv Hrvatske.

Kako za „Alo!” poručuje ministar trgovine Rasim Ljajić, zbog povećanih taksi za uvozno voće i povrće, sa 12 na 270 evra od strane Hrvatske, počinje burna reakcija.

- Na današnjem sastanku u Sarajevu, kome će prisustvovati naši i zvaničnici Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije, Albanije i Kosova, utvrdićemo zajedničke zaključke, te ih uputiti pre svega hrvatskoj vladi od koje očekujemo da preispita mere koje je donela, kao i Evropskoj komisiji. Ako pak to ne da rezultate, onda će sve države sprovesti kontramere prema Hrvatskoj - ističe Ljajić.

I Mirko Šarović, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, oštro je prokomentarisao da je odluka Hrvatske suprotna principima slobodne trgovine.

- Mere Hrvatske su diskriminatorske, ne samo za države regiona nego i za Tursku i još neke zemlje - napomenuo je on.

Istovremeno, Srbija je već počela sa primenom svojevrsnih kontramera, što je neposredno potvrdio i naš ministar poljoprivrede Branislav Nedimović, koji je poručio da Srbija sprovodi svoje mere u cilju zaštite države.

- Dok ne promene svoju odluku o uvećanim nametima za srpsko voće i povrće, nema razgovora. Mi svoje mere sprovodimo u cilju zaštite naše države - rekao je Nedimović.

Naime, naša država je od petka, pored voća i povrća, rigoroznim kontrolama podvrgla i sve druge proizvode iz Hrvatske, a procedura laboratorijskog ispitivanja traje 30 dana, te tokom tog period komšijska roba ne može stići na rafove prodavnica, zbog čega će veći njen deo i propasti. To bi pak Hrvatsku moglo da košta čak 10 miliona evra na godišnjem nivou.

- Ako naša država zadržava njihove proizvode 30 dana, to će poremetiti snabdevanje u Srbiji i isprazniti rafove sa prehrambenim proizvodima iz Hrvatske. Ukoliko se te mere odnose na sve poljoprivredno-prehrambene proizvode, na vrednost uvoza od 120 miliona evra godišnje to je direktan gubitak u izvozu od 10 miliona evra Hrvatskoj - ocenjuje za „Alo!” Miroslav Zdravković, urednik portala „makroekonomija”.

Kako dodaje, naša država u svojim rukama ima još mehanizama, te bi tako mogla da zabrani izvoz šećerne repe i suncokreta, čime bi se pogodile hrvatske šećerane i uljare.

- S druge strane, naš izvoz voća i povrća i drugih proizvoda je zanemarljiv i kod nas šteta može da bude znatno manja. Precizno može da se izmeri kod pojedinačnih sezonskih proizvoda, ali je to red veličina od tek nekoliko miliona evra - zaključuje Zdravković.

 

Komentari (8)

GLUPOSTI

07.08.2017 08:15

koje države iz regiona?

jerko

07.08.2017 09:55

@GLUPOSTI - Pa Kosovo i još pet ekonomskih tigrova.

Mili

07.08.2017 08:50

prema njima nista kulturno i fino već oštro i odclučno.

stevan

07.08.2017 08:56

Gluplju stvar odavno nisam pročitao.

Eureka

07.08.2017 09:39

Ta inspekcija je trebala da radi uvek ne samo sad mogli su da nas potruju

Crna trojka

07.08.2017 10:54

Напоље из Србије хрватске фирме.

nesa

07.08.2017 18:59

@Crna trojka - ukljuci malo mozak

THAAD

07.08.2017 11:37

Danas ce Hrvatska podviti rep i vratiti stvari na staro.