najdomaćin Guča
Foto: Alo/Foto: Mitar Mitrović

"Više od 200 gazdinstava smo promovisali do sada u medijima, a mnogo, mnogo ih je više. Svako od vas je "najdomaćin" u Srbiji. Vi ste ta Srbija koju predstavljamo, i u koju ulažemo", rekla je ministarka na početku obraćanja.

Ona se zahvalila poljoprivrednicima što ulažu u proizvodnju i što imaju hrabrosti da se izbore sa svim nedaćama u proizvodnji hrane.

"Država je tu, i biće za vas tek. Ovo ništa nije izborna kampanja, ovo je ulaganje u poljoprivredu. Poljoprivreda ja strateški cilj ove zemlje. Očekujem da će i sledeće godine budžet biti veći i tako svake sledeće i da će srestva ići u prave ruke, kod "najdomaćina"", poručila je ona okupljenim poljoprivrednicima.

Milan Stevanović, koordinator projekta SCAP, koji je i član žirija podsetio je da projekat konkurentne poljoprivrede finansira poljoprivrednike iz svake oblasti, njih 1.300 gazdinstava kapaciteta poput onih koji su se prijavili za konkurs "Najdomaćin".

"Pomogli smo da se kupi svaki treći traktor, na primer, čime smo pomogli da se obnovi mehanizacija. Iz Guče je 25 korisnika, mlađih od 40 godina, a kupili su 25 novih traktora. Jedna trećina svih ugovora koje smo podržali dolazi iz zlatiborskog i moravičkog okruga. 

Juče je raspisan i novi poziv. Podržali smo za zadovoljstvom izbor za "Najdomaćina" jer delimo iste vrednosti. U obzir uzimamo specifičnost proizvodenje, inovacije, vaše želje da proširujete proizvodnju, kao i vašu borbu protiv klimatskih promena. Vidimo da je Najdomaćin postao sastavni deo vaših života. U godinama koje dolaze, Konkurentna poljoprivreda Srbije će nastaviti da vas podržava", rekao je Stevanović.

"Naša opština jeste specifična, obilujemo privredom, ali i poljoprivredom. Pre nekoliko godina povećali smo budžet za poljopvredu. Subvencije ovde budu i do 70 odsto bez povrata", naveo je Milivoje Dolović, predsednik opštine Lučani.

 

Ova mala i nadaleko poznata trubačka varoš smestila se na levoj obali reke Bjelice. Prvi pomen Guče datira iz turskog deftera iz 1476. godine. Po jednom predanju, ime Guča nastalo je po tome što se narod od Turaka sakrivao, gučio. Drugo predanje kaže da je varoš dobila ime po golubovima gugutkama, koji guguču.

Preko 200 miliona za subvencije

Na opštini Guča, veliki broj domaćinstava se bavi nekim vidom poljoprivrede. Na konkurs za Najdomaćina, veliki broj prijava je stigao upravo iz ovog mesta, što je i razlog zašto će poljoprivredni karavan upravo danas posetiti ovo mesto smeštenom u Moravičkom okrugu.

Počev od 2019. do danas opština Guča izdvojila je preko 200 miliona za subvencije u poljoprivredi.

Najveće interesovanje ljudi i najviše sredstava se izdvaja za nabavku nove mehanizacije, kupovinu umatičenih priplodnih grla ovaca i krava, jedna od mera a tiče se stočarstva je subvencije za ostavljena ženska grla jagnjadi i teladi. Veliki deo novca se izdvaja za subvencionisanje polisa osiguranja, ove godine 10 miliona sa oko 600 korisnika koji meru iskoriste. U okviru mera koja se tiče mehanizacije jedna od bitnijih je nabavka opreme za navodnjavanje useva, za tu meru opština je izdvajala 70% do 180 000 dinara po investiciji.

Guča je bila selo sve do 1893. godine, kada je usled izgradnje crkve, sreske uprave i velikih doseljavanja ukazom kralja Aleksandra Karađorđevića dobila status varošice. Dugogodišnja tradicija Dragačevskog sabora trubača, učinila ju je prestonicom trube, simbolom trubaštva, izvorne muzike i dobrog provoda. Brojne kulturne ustanove kao što su Muzej trube, zgrada starog načelstva i zgrada Kulturnog centra svojom jednoobraznom arhitekturom odaju utisak uređene i skladne varoši.

Poljoprivredni karavan ima za cilj da kroz velike lokalne događaje predstavi ostvarene rezultate i snagu poljoprivrede u Srbiji. Posetioci će ovom prilikom moći da probaju brojne proizvode lokalnih proizvođača, a i da se o aktuelnim temama konsultuju sa članovima žirija u izboru ali i drugim brojnim saradnicima izbora, kao što su predstavnici Instituta, stručni saradnici, profesori Poljoprivrednih fakulteta ali i veliki i mali proizvođači.

Tokom ove manifestacije svim prisutnim obratiće se predstavnik lokalne gradske uprave kao i predstavnici žirija u izboru za "NAJ Domaćin 2023", a sudeći prema utiscima sa prethodna dva događaja, posetioce očekuje vrlo zanimljiv program.

Ovo je treći po redu grad koji posećuje poljoprivredni karavan, a u narednim nedeljama će takođe obilaziti regione odakle su do sada poljoprivrednici najviše javljali, dok će okupljanje biti u većim gradovima regija poput Šumadije, Vojvodine, zapadne Srbije, istočne Srbije ili juga Srbije.

Planirani događaji biće održavani u popodnevnim satima od 12 do 20 časova.

Nagrada za Najdomaćina 7.000.000 dinara

Ukupni nagradni fond za Najdomaćina iznosi 7.000.000 dinara, dok je glavna nagrada za 2.000.000 dinara!

Najbolji poljoprivrednik Srbije bira se iz pet kategorija: stočarstvo, ratarstvo, voćarstvo, povrtarstvo i organska proizvodnja. Učesnike očekuje čak 11 nagrada, a predviđeno je i 10 nagrada za pobednike po kategorijama. Po 2 nagrade za najbolje poljoprivrednike predviđene su za svaku od kategorija i svaka u iznosu od 500.000 dinara.

Pored prijava žiri će koristiti i jasno definisane kriterijume da izdvoji 100 najboljih poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji, od kojih će nakon toga izdvojiti 11 najboljih.

Projekat se organizuje uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Privredne komore Srbije.

Značaj poljoprivrednika za srpsko tržište prepoznale su i kompanije Imlek, Banca Intesa, Dunav osiguranje, Yuhor, SCAP i Al Dahra koje su podržale izbor za "Najdomaćina 2023" i dale svoj doprinos nagrađivanju i promociji seoskih gazdinstava.

Značaj poljoprivrednika za srpsko tržište prepoznale su i kompanije Imlek, Banca Intesa, Dunav osiguranje, projekat konkurentne poljoprivrede SCAP, Yuhor, Al Dahra i Carnex koje su podržale izbor za "Najdomaćina 2023" i dale svoj doprinos nagrađivanju i promociji seoskih gazdinstava.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading