Vrućina
shutterstock
Leto Vrućina Voda

Shutterstock

Foto: Shutterstock

Vreme s visokim temperaturama je pred nama! Da ne biste dehidrirali i da biste se zaštitili, pomozite sebi sa 12 jednostavnih trikova.

PROČITAJTE JOŠ:

Orah, orasi

Shutterstock, ilustracija

 

Zamračite kuću

Koristite ventilatore

Dobro će doći bilo koja vrsta ventilatora. Imate li priliku, nabavite ih nekoliko. U večernjim satima svakako sve u kući otvorite i napravite promaju. Upalite ventilatore koji će dodatno podstaći ulazak svežijeg vazduha u dom, a izlazak toplog.

Rashlađujte se vodom

Dobra ideja je i napuniti vodom boce sa sistemom za prskanje pa tu i tamo poprskajte lice i telo sitnim kapljicama. 

Boravite više u prizemlju

Živite li u kući na sprat, tokom paklenih vrućina više boravite u prizemlju. Naime, poznato je da se topli vazduh diže pa je na spratu uvek toplije nego u prizemlju.

Automobil sunce vrućina

Shutterstock

Foto: Shutterstock

Isključite dodatne izvore topline

Računare i ostale elektronske uređaje izbegavajte da uključujete. Takođe, jedite svežu, laganu hranu koja ne zahteva kuvanje ili pečenje.

Pijte dovoljno vode

Ukoliko se jako znojite, svakako uzimajte hranu ili pića koja će vam osigurati dovoljno elektrolita, na primer, limunadu s malo soli.

Izbjegavajte alkohol i kofein

Stavite led pred ventilator

Ispred ventilatora stavite široku plitku posudu i napunite je kockicama leda ili plastične boce koje ste prethodno napunili vodom i zaledili. Rashladiće vam vazduh u kući.

Voda Flaša vode Devojka pije vodu Vrućina

Shutterstock

Foto: Shutterstock

Idite u klimatizovane prostore

Pazite šta jedete

Izbegavajte obilne obroke bogate ugljohidratima jer mogu povećati metaboličku toplinu (nusproizvod metabolizma našeg organizma), a time i toplinu tela.

PROČITAJTE JOŠ:

 

Pazite na simptome toplotnog udara

Morate biti u stanju na vreme prepoznati simptome bolesti povezanih s vrućinom, kao što je toplotni udar i na vreme pravilno reagovati.

Nabrojali su simptome toplotnog udara: osećaj vrućine, glavobolja, vrtoglavica, smušenost, nemir; koža je suva i crvena, a kod mlađih osoba može biti i znojna; gubitak svesti; telesna temperatura izmerena rektalno iznosi 42ºC ili više.

- Bolesnika prenesite u hladnu prostoriju ili hladovinu. Skinite mu odeću. Ako nije pri svesti, okrenite ga u bočni položaj. Polivajte ga hladnom (ali ne ledenom) vodom uz istovremeno stvaranje vetra ventilatorom, lepezom ili novinama. Ne stavljajte mu led na kožu. Hlađenje treba trajati dok se temperatura ne spusti ispod 38°C - savetuju u zavodu za zdravlje.

Voda Pranje ruku Kiša

Shutterstock

Foto: Shutterstock

Pazite na kućne ljubimce

Imajte na umu da i životinje pate kada je ekstremno vruće. Imate li psa, mačku ili zeca, rashladite ih hladnim kupkama ili tuširanjem.

Na pločice im stavite mokar peškir na kojem mogu ležati ili ih prekrijte mokrom tkaninom u blizini ventilatora, i to će ih rashladiti.

Pobrinite se da uvek imaju dovoljno sveže vode za piće.

Ventilator Vrućina Osveženje Leto

Profimedia

Foto: Profimedia

Znakovi toplotnog udara kod kućnog ljubimca:

- plitko, ubrzano disanje

- oči širom otvorene

- pojačano slinjenje

- koža vruća na dodir

- trzanje mišića

- povraćanje

- ošamućen izgled

Napomena: Ukoliko primetite te simptome, nazovite veterinara.

PROČITAJTE JOŠ:

komarac

Profimedia