salata, jelo, ručak, obork, šopska salata
Shutterstock, ilustracija
salata, jelo, ručak, obork, šopska salata

Shutterstock, ilustracija

Foto: Shutterstock, ilustracija

Jedini kriterijum koji ljudi imaju kada su u pitanju mešane salate su ukusni sastojci, ali bez obzira na ukus postoje i druge stvari koje se moraju uzeti u obzir.

PROČITAJTE JOŠ:

ZA RASKOŠNU TRPEZU Tradicionalni jelovnik za Đurđevdan: Proslavite slavu bogato!

OBOŽAVAĆETE GA Bori se protiv OPAKE bolesti ali i viška kilograma! Ovaj VITAMIN morate imati u kući!

ZA SAMO TRI DANA SAVRŠENA LINIJA Kad čujete kako TUNA utiče na kilažu, odmah ćete otići u PRODAVNICU

 

Postoje priče da neki sastojci ne idu zajedno u salati, kao što je kombinacija paradajza i krastavaca.

Postoje tvrdnje koje objavljuju razni portali da "Kombinovanje namirnica koje imaju različito vreme probave nije nimalo poželjno. Kombinujući takve sastojke može doći do fermentacije hrane u želucu i tako se može otrovati celo telo. "Krastavci i paradajz nisu međusobno kompatibilni i nikada ih ne bi trebali uzimati zajedno. Kad stignu do stomaka i započne proces fermentacije, a to može uzrokovati brojne probavne probleme.", navode neki.

Ipak, istina je potpuno drugačija:

Za početak, važno je napomenuti da u želucu ne može ništa fermentirati jer sadrži hlorovodoničnu kiselinu i jako malo bakterija, što je jedna od funkcija želuca - da sterilizira unesenu hranu pre nego što nastavi svoj put kroz probavni trakt.

Istina je da prema Ajurvedi ove dve namirnice ne treba miješati. Međutim, tvrdnja koja govori da je kombinacija kobna i da može otrovati čitav organizam, nije tačna.

U celoj ovoj priči postoji i mrvica istine u smislu interakcije krastavca i povrća koje sadrži vitamin C, navodi portal "www.useyourbrainforscience.com". Naime, krastavac sadrži sastojak koji neutrališe vitamin C koji se nalazi u paradajzu. I tu je kraj “opasnosti i kobnosti” ove kombinacije.

Što se samog krastavca tiče, bez obzira na kombinaciju u kojoj se nalazi, može izazvati probavne smetnje zbog cucurbitacina kod osoba sa osetljivim stomakom (crevima, ne želucem).