Promo
Promo
Promo

Promo

Promo, Foto: Promo

Evropska agencija za lekove i Agencija za lekove Srbije preporučili su da se ograniče, ili potpuno izbace iz upotrebe neke grupe antibiotika koji su se do sada primenjivali kod urinarnih infekcija. To su lekovi koji sadrže cinoksacin, flumekvin, nalidiksinsku kiselinu i pipemidinsku kiselinu – zato je neophodan oprez prilikom izbora terapije za tegobe urinarnih infekcija.

Dr Vladimir Bančević

Promo

Urolog prof. dr Vladimir Bančević, Foto: Promo

Sa Prof. dr Vladimirom Bančevićem, urologom Klinike za urologiju Vojnomedicinske akademije, razgovarali smo o tome zbog čega su kod nekih ljudi urinarne infekcije češće i koje su najefikasnije metode za njihovo lečenje.

Šta izaziva urinarne infekcije?

Zbog čega se javljaju urinarne tegobe?

Koje su najčešće tegobe koje ukazuju na urinarnu infekciju?

Urinarna infekcija se najčešće manifestuje učestalim nagonom za mokrenjem, peckanjem pri mokrenju, bolom u donjem delu trbuha ili u mokraćnoj cevi naročito pri kraju mokrenja, a ponekad se može javiti i krv u urinu, vidljiva golim okom ili mikroskopski. U ovakvim slučajevima se najšešće radi o zapaljenju mokraćne bešike (cistitis). Ako se infekcija pogoršava može se javiti i povišena telesna temperatura.

Promo

Promo

Promo, Foto: Promo

Koje vrste urinarnih infekcija postoje?

Urinarne infekcije u trudnoći se moraju lečiti i izlečiti, jer mogu da izazovu prevremeni porođaj ili rođenje deteta manje telesne mase.

Posebnu vrstu predstavljaju bolničke infekcije, jer su često uzrokovane veoma otpornim bakterijama, neosetljivim na dejstvo brojnih antibiotika.

Najteži oblik urinarne infekcije je urosepsa koja nastaje širenjem infekcije do drugih organa. Predstavlja teško i po život opasno stanje, a leči se često posebnim “rezervnim” antibioticima.

Kako se potvrđuje postojanje urinarne infekcije?

Urinarne infekcije se dokazuju pregledom urina i analizom urinokluture, za šta je potrebno uzeti prvi jutarnji urin, srednji mlaz, nakon pranja ruku i genitalija. Ne treba zaboraviti da uzorak urina treba doneti najkasnije za 30-45 minuta u laboratoriju, ili ga čuvati na donjoj polici frižidera.

Kako se urinarne infekcije leče?

Lečenje antibioticima ne treba prepustiti pacijentu. Vrstu antibiotika, dužinu trajanja terapije i dozu isključivo propisuje lekar nakon pregleda, a terapija mora biti prilagođena svakom pacijentu.

Ženama koje zbog Ešerihije imaju tri ili više epizoda nekomplikovanih zapaljenja mokraćne bešike tokom jedne godine, Evropsko udruženje urologa preporučuje da u trajanju od tri meseca koriste kapsule koje u sebi sadrže neaktivne delove bakterije Ešerihije koli, pomoću čega se podiže imunitet u borbi protiv nove infekcije. Moguće je u određenim slučajevima napraviti i vakcinu za svakog pacijenta posebno, odnosno za specifični tip Ešerihije čijom upotrebom se za oko 60 odsto smanjuje verovatnoća javljanja ponavljanih urinarnih infekcija.

Da li je moguće rešiti problem prirodnim putem?

7 praktičnih (dodatnih) saveta kako se boriti protiv urinarne infekcije:

· prvi i osnovni savet je povećanje unosa tečnosti, jer se tako smanjuje koncentracija bakterija u mokraćnim organima, a češćim izmokravanjem se one i mehanički odstranjuju

· treba izbegavati hladne i gazirane napitke

· u periodima lečenja urinarnih infekcija treba redukovati unos slatkiša

· izbegavati polne odnose u periodu infekcije

· prestati sa upotrebom spermicidnih kontraceptiva

· povećati nivo lične higijene

· ne treba odlagati mokrenje, već naprotiv izmokravati se što češće