Kafa
Shutterstock, ilustracija
Kafa

Shutterstock, ilustracija

Foto: Shutterstock, ilustracija

Srce

Kafa sadrži veliku količinu kafeina, supstance koja podiže krvni pritisak, ubrzava puls, pa čak može da izazove i preskakanje srca. Nažalost, to podizanje pritiska je samo trenutno, a upravo nakon prestanka dejstva kofeina, može da dođe do njegovog sunovrata. Sigurni smo da ne želite da vam pozli, a još manje da vas zadesi infarkt ili šlog.

PROČITAJTE I:

 

Znojenje

Kofein je jak diuretik, što znači da podstiče brže izlučivanje tečnosti iz organizma, bilo znojenjem, bilo češćim odlascima u toalet – što dovodi do dehidracije. Problem je u tome što, zajedno sa tečnošću, iz tela odlaze i vrlo dragoceni minerali, kao što su soli, gvožđe, magnezijum, ili kalcijum.

Ne kačite dečije slike na društvene mreže! Vreba strašna opasnost! Evo šta stručnjaci kažu, a šta građani Srbije misle

AUTOR: M. Maksimović DATUM I VREME: 12.08.2019. 14:39 - 12.08.2019. 20:50 Kakvo je vaše mišljenje? Foto: Alo/M.Jošida Postavljanje dečijih fotografija izaziva lavinu komentara kako među starijom populacijom tako i među mlađom. Javnost je uzburkana pojavom ove teme u etru jer se većina ljudi ne slaže sa postavljanjem dečijih fotografija na društvene mreže dok drugi misle da nema ničega lošeg u tome.

Lepota

Još jedna loša stvar, za one koji su u prilici da se ovih dana sunčaju i žele da što lepše pocrne, jeste to što, svojim svojstvom dehidracije, kafa isušuje kožu i na taj način dovodi do bržeg stvaranja bora.

Svrab, nega, koža, psorijaza, bolest

Shutterstock

 Foto: Shutterstock

Raspoloženje

Što se psihe tiče, ni ovde kafa i vrućina nisu dobra kombinacija, jer kafa pojačava lučenje hormona stresa, adrenalin i kortizol, što vam u zagušljivom gradskom prevozu bez klime samo može pojačati simptome anskioznosti, ali i dovesti vas do toga da vam “padne šećer”.

Stres, nervoza, posao, ljutnja, bes,

Shutterstock, ilustracija

Foto: Shutterstock, ilustracija

Nesanica

Takođe, leti su svakako dani duži, a tokom vrelih noći ionako manje spavamo, a kafa koja nam inače podiže budnost, definitivno nije prijatelj kvalitetnog sna.

Posebno je opasno ako se opredelite za ledenu kafu s mnogo šećera i mleka. Ne samo da je u pitanju kalorijska bomba koja vas goji, već nikako nije dobro ni za zdravlje. Osim što može da vam skoči šećer, takođe nikad ne možete da budete sigurni u kvalitet mleka, što vas može prikovati danima za WC-šolju.

PREPORUČUJEMO:

 

Ukoliko ste do te mere zavisni da već unapred znate da nećete poslušati savet da kafu ne pijete uopšte – popijte samo jednu, jutarnju kafu i to onu crnu, bez šećera ili mleka – i to nikako na prazan stomak!

Iako to zvuči uvrnuto, stručnjaci savetuju da kafa bude topla! Jer, topli napici i supe, čak i na najgorim vrućinama, zapravo podstiču termoregulaciju i, nakon prvog šoka, pružaju nam osećaj da smo se baš rashladili.

San, spavanje, košmari, noćna mora, sanovnik

Shutterstock, ilustracija

Foto: Shutterstock, ilustracija

 

BONUS VIDEO:

Postavljanje dečijih fotografija na društvene mreže: Da li smo upoznati sa rizicima takvog čina?