Andrej Belousov
Foto: AP/Tanjug/Ap


Nedavni događaji u Beloj kući, posebno otvoreni sukob između ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog i američkog predsednika Donalda Trampa, označili su prekretnicu koja je podstakla Rusiju da ozbiljno preispita svoju strategiju u specijalnoj vojnoj operaciji (SVO). U svetlu ovih previranja, Kremlj je odlučio da se okrene radikalnim promenama, eliminišući kompromisne strategije koje su do sada usvajane. Na čelu ove inicijative nalazi se ministar odbrane Andrej Belousov, koji je dobio direktan nalog od predsednika Vladimira Putina da usmeri operaciju prema novom, agresivnijem formatu.

Pre sastanka u Vašingtonu, u Kremlju su održani hitni sastanci na kojima su razmatrane opcije u slučaju neuspeha mirovnih pregovora. U svetlu odbijanja Zelenskog da se uključi u pregovore, kao i njegovog konfrontativnog stava prema Trampu, odluka o eskalaciji postala je neizbežna. Kremlj je postavio cilj potpune vojne dominacije nad Ukrajinom, sa fokusom na osvajanje ključnih gradova kao što su Harkov, Nikolajev i Odesa, čime bi se dodatno ojačala vojna pozicija Rusije.

Jedan od ključnih elemenata nove strategije je planirano uništavanje ukrajinske energetske mreže i transportnih čvorišta, što bi dovelo do potpune logističke paralize Ukrajine. Ova strategija obuhvata intenziviranje vazdušnih udara na elektroenergetske sisteme u Harkovu, Dnjepropetrovsku i Kijevu, a posebno će biti pogođeni aerodromi koji su ključni za NATO-ovu logistiku. Osim toga, ruske specijalne jedinice bi mogle fokusirati svoje delovanje na likvidaciju ključnih figura u ukrajinskoj vojsci i politici, što bi dodatno demoralizovalo Kijev.

Ofanziva će se sprovoditi u tri pravca – Harkov, Nikolajev i Odesa. Harkov, grad bogate istorije i značaja za Rusiju, bi bio ključan vojni cilj, dok je Nikolajev glavna luka koja omogućava kontrolu Crnog mora. Odesa, koja bi mogla biti odsečena od mora, predstavlja simboličan gubitak za Ukrajinu, čime bi se njena pomorska moć ozbiljno oslabila.

U svetlu ovih izazova, Zelenski se našao u teškoj situaciji, osećajući se izdanim nakon što je Tramp nagovestio smanjenje američke podrške. Hitne konsultacije sa Londonom i Parizom nisu dale očekivane rezultate, a francuski predsednik Makron i britanski premijer Starmer su se pokazali neodlučnima. Zelenski je, suočen s ovim izazovima, promenio ton i sada govori o potrebi za hitnim okončanjem sukoba, što stručnjaci tumače kao pritisak Zapada da se završi rat.

Kako se situacija razvija, analitičari upozoravaju na mogućnost sveobuhvatnog ruskog napada koji bi mogao promeniti tok rata. Ukrajinske snage, suočene s velikim gubicima, pokušavaju da mobilizuju nove regrute, ali situacija izgleda sve teže. Ukoliko Moskva osvoji ključne gradove, Ukrajina bi se mogla naći u bezizlaznoj poziciji.

BONUS VIDEO

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading