Vićenco de Luka
PrintscreenYoutube
Vićenco de Luka

PrintscreenYoutube

Vićenco de Luka, Foto: PrintscreenYoutube

U Italiji je u vreme karantina dozvoljeno je da samo jedan član porodice izađe u kupovinu, i to jednom dnevno.

Italijansko iskustvo u borbi protiv epidemije pokazuje da korona virus pogađa svaki deo građanskog, društvenog i institucionalnog života. Predsednik regiona Campania Vićenco de Luka ponovo je upozorio građane.

Italijanski mediji pokušavaju da skrenu pažnju vlasti na prenatrpane zatvore u kojema je trenutno zatvoreno više od 60.000, a predviđeni su za 45.000 osoba.

Potreba socijalnog distanciranja koju je nametnula epidemija je, u prenatrpanim zatvorima, šala lošeg ukusa. Zatvori su epidemiološka bomba, upozoravaju.

Izvesni ruski državljanin, izmišljenog imena Dimitrij na krajnje bizaran način skrenuo je pažnju javnosti na svoj slučaj. On je jedan od 229 putnika koji je bio na krstarenju luksuznim brodom "Kosta luminosa".

Italija

EPA

Italija, Foto: EPA

Pristali su 25 marta u luku Savonu i smešteni u hotel u karantin pod stalnim nadzorom osoba civilne zaštite i karabinjera.

Nije mu omogućen kontakt ni sa kime pa je bacio komadić papira sa prozora svoje hotelske sobe, na kojem je bio napisan njegov telefonski broj i poruka: "Upomoć, pišite mi na Whatsapp, molim vas".

- Doveli su nas ovamo silom. Ništa nam ne kažu. Ne testiraju nas. Ne znamo jesmo li bolesni. Otkad smo stigli, 5-6 ljudi svakodnevno voze u bolnicu. Brojao sam najmanje 30 vozila hitne pomoći s ljudima čije se stanje pogoršalo. Bojimo se - rekao je "Dimitrij" novinarima.

Alberto Batistela, 47-godišnji bolesnik od korona virusa, organizovao je sam transfer privatnim vozilom hitne pomoći iz prenatrpane bolnice u Bergamu (epicentar zaraze) u Jezolo, gradić blizu Venecije. Operacija ga je koštala 600 evra, ali tvrdi da je tako ostao u životu.

Italija

EPA

Italija, Foto: EPA

U Italiji je u vreme karantina dozvoljeno izaći u kupovinu, jednom dnevno i samo jedan član porodice. Policija kontroliše da li su potrebe za izlaskom, opravdane. Novine izveštavaju da su u Viglijanu, u pokrajini Torino, karabinjeri kaznili muškarca jer su u njegovoj kesi bile samo tri boce vina. Objašnjenje: alkohol se ne smatra esencijalnom robom.

Svete mise se održavaju bez prisustva vernika u crkvi, već se prenose direktno preko TV-a kao i uobičajeno obraćanje pape sa Trga Sv. Petra u Rimu.

Protiv direktong TV prenosa crkvene mise negoduju laici tvrdeći da je takav ustupak crkvi, mera iz davnih vremena.