Rumunija, korona
Tanjug/AP
Rumunija, korona

Tanjug/AP

Rumunija, korona, Foto: Tanjug/AP

Prvi talas virusa korona „uveo“ je vanredno stanje u gotovo sve evropske države. Od širenja smrtonosnog virusa tokom proleća „čuvao“ nas je i policijski čas, zatvoreni objekti i obavezne mere - držanje fizičke distance i nošenje zaštitnih maski. Kada je virus malo oslabio, sve se polako vratilo u normalu, tačnije „novu normalu“.

Međutim, ovih dana se scenario s početka godine ponavlja.

Mislite li da će vanredno stanje ponovo biti uvedeno u Srbiji?

 

Opština u Srbiji uvela vanrednu situaciju

U Srbiji je u sredu Opština Trstenik ponovo uvela vanrednu situaciju, odlučio je Opštinski štab . Do te odluke došlo je samo dve nedelje nakon što je ukinuta vanredna situacija, zbog pogoršanja epidemiološke slike u gradu.

U toj opštini ponovo je zabranjeno okupljanje više od pet osoba na otvorenom i u zatvorenom prostoru, obavezno je nošenje maski u zatvorenom prostoru, držanje distance od 2 metra. Zabranjeno je održavanje svih svečanosti, sportskih i zabavnih manifestacija.

Vanredno stanje u Slovačkoj i Češkoj

Slovačka vlada uvela je vanredno stanje u zemlji zbog skoka broja obolelih od koronavirusa, saopštio je premijer Igor Martovič.

Vanredno stanje će trajati 45 dana i daće priliku vladi da uvede strože mere, ali neće automatski značiti povratak u striktni karantin kao što je to bilo na početku pandemije, preneli su mediji.

Odluka o uvođenju vanrednog stanja doneta je nakon što je u utorak postignut neslavni rekord u broju novozaraženih virusom korona. U tom danu zabeležen je 567 novi slučaj zaraze.

Slovačkim stopama krenula je i Češka. I ta zemlja uvodi vanredno stanje koje će na snagu stupiti u ponedeljak. U Češkoj će to stanje trajati 30 dana , a nove restriktivne mere uključuju ograničenje javnih skupova na dvonedeljni period. Zabranjeno je okupljanje više od 20 ljudi napolju, a unutra može biti najviše 10. Na svim sportskim takmičenjima zabranjeno je prisustvo navijača, a srednje škole u najteže pogođenim regionima biće zatvorene najmanje dve nedelje.

Češka je evropska zemlja koja je u septembru beležila najveći porast obolelih od Kovida-19.

Italija će produžiti vanredno stanje?

I Italija razmatra produženja vanrednog stanja i verovatno će to učini kako bi pomogla da se kriza sa korona virusom održi pod kontrolom. U toj zemlji ranije uvedeno vanredno stanje trebalo bi da istekne sredinom oktobra.

Korona

VICTORIA JONES/TANJUG/AP

Korona, Foto: VICTORIA JONES/TANJUG/AP

Italija je prva zemlja u Evropi u kojoj se pojavio Kovid-19 i ima najveći broj umrlih na kontinentu, 35.851 od izbijanja epidemije u februaru.

Madrid se zatvara

Stanovnicima Madrida biće zabranjeno da napuštaju grad bez preke potrebe, a posetiocima će takođe biti zabranjeno da uđu u grad ako to nije neophodno, predviđeno je novim merama protiv koronavirusa koje je najavila španska vlada. Nove mere predviđene su i za još devet gradova.

Prema novim pravilima, ljudima će biti dozvoljeno da idu iz opštine u opštinu samo zbog odlaska na posao, u školu, kod doktora ili u kupovinu.

Region Madrida je trenutno žarište virusa korona i u njemu je aktivno 735 slučajeva na 100.000 stanovnika, što je više nego u bilo kom drugom regionu Evrope i dvostruko više od nacionalne stope.

Policijski čas u Crnoj Gori

Zbog porasta slučajeva korona virusa Crna Gora je uvela policijski sat u tri grada koji će trajati do 12. oktobra.

Reč je o Nikšiću, Beranama i Andrijevici, gde je zabranjeno napuštanje domova od 22 sata do pet sati ujutro, a zabranjen je i rad ugostiteljskih objekata i kućne posete.

I u drugim evropskim državama pooštrene su mere radi suzbijanja širenja virusa koji je tokom septembra „obarao crne rekorde“. Najčešće pooštrene mere su zabrana okupljanja, skraćeno radno vreme ugostiteljskih objekata, obavezno nošenje zaštitnih maski, ali i otkazivanje brojnih masovnih događaja.

Pročitajte još: