Sergej Šojgu
Profimedia
Sergej Šojgu

Profimedia

Sergej Šojgu, Foto: Profimedia

Prema njegovim rečima, oružanim snagama je od 2016. godine isporučeno više od 600 novih i modernizovanih jedinica i kompleksa naoružanja i vojne tehnike.

Šojgu je naveo da su od 2016. godine u ruskoj avijaciji formirane uprave dve avijacione divizije, raketne brigade i vojno-saobraćajnog avijacionog puka.

„Radarima koji se nalaze na teritoriji Ruske Federacije obrazovali su konzistentno radio-lokaciono polje sistema za upozoravanje na raketne napade u svim vazdušno-kosmičkim pravcima“, rekao je Šojgu.

Govoreći o realizaciji plana delatnosti Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije do 2020. godine, ministar je naglasio da je neophodno povećavati mogućnosti ruske avijacije.

„Analiza savremenih oružanih sukoba pokazuje da države koje nemaju pouzdanu vazdušno-kosmičku odbranu rizikuju da prestanu da postoje. Žalosno je iskustvo koje vidimo: to su Jugoslavija i Libija kao upečatljivi primeri. I na granici toga je, prirodno, bila i Sirija“, naveo je Šojgu.

On je istakao da se više od deset tipova aviona i helikoptera u sastavu ruske avijacije modernizuje nakon borbene primene u Siriji.

„Na osnovu dobijenih podataka, modernizuje se 11 tipova aviona i helikoptera“, rekao je Šojgu.

Prema njegovim rečima, u ovom trenutku se nastavljaju prikupljanje i analiza podataka o rezultatima borbene primene više od 60 serijskih i naprednih primeraka vojne tehnike Vojno-kosmičkih snaga Rusije tokom sirijske operacije.

„Ozbiljan ispit za Vazdušno-kosmičke snage jeste specijalna operacija u Sirijskoj Arapskoj Republici, u kojoj je na rotacionoj osnovi učestvovala većina pilotskog i inženjersko-tehničkog sastava“, rekao je Šojgu.

Ruski ministar je naveo da se veštine i znanja stečeni tokom sirijske operacije sistematizuju i koriste za pripremu vojske i organa vojne uprave, kao i za izradu obrazovno-metodičkih priručnika.