Vladimir Putin, Dmitrij Peskov
AP/Alexei Nikolsky
Vladimir Putin, Dmitrij Peskov

AP/Alexei Nikolsky

Vladimir Putin, Dmitrij Peskov, Foto: AP/Alexei Nikolsky

Rusija "ne namerava da se kreće ka ratu i niko uopšte ne prihvata bilo kakvu mogućnost takvog rata. Ali, takođe, niko ne prihvata mogućnost građanskog rata u Ukrajini".

Peskov je ponovio da Rusija nikada nije bila strana u sukobu u Donbasu, ali da neće ostati ravnodušna prema sudbini ruskojezičnih ljudi koji tamo žive.

- Rusija nikada nije bila strana u ovom sukobu. Ali Rusija je uvek govorila da neće ostati ravnodušna prema sudbini govornika ruskog jezika koji žive na jugoistoku zemlje - precizirao je portparol.

Ukrajina odbacuje Minske sporazume

Portparol je dodao da se u Donbasu ne poštuju Minski sporazumi i dolazi do intenziviranja provokativnih akcija Oružanih snaga Ukrajine.

On je istakao da "kada se sve češće i na različitim nivoima čuju izjave iz Kijeva da je Minski paket mera gotovo beskoristan rudiment, to izaziva zbunjenost ne samo kod nas, već i u Parizu i u Berlinu".

- U Donbasu postoji situacija da se ne ispunjavanjaju Minski sporazumi. I u Donbasu postoji situacija povezana sa povećanjem aktivnosti provokativnih dejstava Oružanih snaga Ukrajine. Odnosno, dešavaju se provokacije, dolazi do uzvratne vatre na ove provokacije - naveo je Peskov.

Ukrajina, Donbas

EPA

Ukrajina, Donbas, Foto: EPA

Na pitanje da li francuske i nemačke kolege shvataju ko zapravo ne ispunjava Minske sporazume, Peskov je objasnio da Francuska i Nemačka imaju određene nesuglasice sa Rusijom oko Donbasa i žele da Moskva pokaže veću fleksibilnost, ali da generalno shvataju da Minski sporazumi moraju da se ispunjavaju i da nemaju alternativu.

On je naglasio da je "ovaj dokument nedvosmislen, tamo je sve napisano crno na belo".

- I suština i redosled koraka, tamo je sve napisano - dodao je portparol Kremlja.

Peskov je dodao da s obzirom da postoji velika napetost, ne dešava se deeskalacija i da onda "takve provokacije mogu preko noći da rasplamsaju vatru istog tog građanskog rata u unutrašnjem ukrajinskom sukobu. Stoga svi neprestano govorimo o svojoj zabrinutosti", naglasio je Peskov.

Ukrajinske vlasti su u aprilu 2014. pokrenule vojnu operaciju protiv samoproglašenih Donjecke i Luganske narodne republike, koje su proglasile nezavisnost nakon državnog prevrata u Ukrajini u februaru 2014. godine. Pitanje rešavanja situacije u Donbasu razmatraju se, između ostalog, na sastancima kontakt grupe u Minsku, koja je od septembra 2014. usvojila tri dokumenta koja regulišu korake za deeskalaciju sukoba.

Sveobuhvatni prekid vatre u Donbasu stupio je na snagu 27. julu prošle godine. Ove mere podrazumevaju potpunu zabranu pucanja, razmeštanja naoružanja u naseljima i u njihovoj blizini, ofanzivnih i izviđačko-diverzantskih akcija. Osim toga, predviđena je disciplinska odgovornost za kršenje prekida vatre. Naredbe o prekidu vatre koje sadrže mere za njegovo održavanje moraju biti na snazi sve dok se sukob ne reši u potpunosti. Međutim, od februara 2021. situacija u Donbasu ponovo je počela da se pogoršava.