Kineski razarač brod ratni vojska mornarica
Printscreen
Kineski razarač brod ratni vojska mornarica

Printscreen

Kineski razarač brod ratni vojska mornarica, Foto: Printscreen

Sličan incident dogodio se 2001, kada je kineski borbeni avion udario u izviđački avion EP-3 američke ratne mornarice, a taj incident je izazvao "diplomatsku krizu između kineskih komunističkih vlasti i tek uspostavljene administracije predsednika Džordža V. Buša", tvrdi Holms.

PROČITAJ JOŠ:

Prošle nedelje dogodio se još jedan bliski susret koji je izazvao nove tenzije između dve države, kada je razarač Pomorskih oružanih slaga Narodno-oslobodilačke armije Kine presekao put američkom razaraču USS Dekejter. Incident se dogodio nakon što je Dekejter prošao blizu Gavenovog grebena, pod kineskom upravom, na koji polažu pravo i Tajvan, Filipinii i Vijetnam.

Američka vojska, Gvozdena brigada

Tanjug/AP 06-01-2017

Američka vojska, Gvozdena brigada, Foto: Tanjug/AP 06-01-2017

- Procene variraju, ali izgleda da je kineski brod prošao između 13 i 40 metara ispred američkog broda, zbog čega je posada Dekejtera morala da manevriše da bi izbegla sudar - rekao je Holms.

PREPORUČUJEMO:

Da su se dva broda sudarila, to bi moglo da izazove niz događaja s katastrofalnim ishodom, smatra on.

Incident se dogodio nakon što je protekle nedelje Indonezija potopila 51 vijetnamski, malezijski i kineski brod da bi sprečila nastavak ilegalnog ribolova u sopstvenim vodama, koje se graniče sa Južnokineskim morem.