raketa
print screen YouTube
raketa

print screen YouTube

raketa, Foto: print screen YouTube

"Prema poslednjim procenama koje sam video, povratak je planiran za 8. ili 9. maj", rekao je američki ministar odbrane na konferenciji za novinare. "Za sada ne planiramo da uništimo raketu. Nadamo se da će pasti tamo gde nikome neće nauditi, u okean ili neko slično mesto", dodao je on.

Nakon odvajanja svemirskog modula, lanser je počeo da kruži oko Zemlje u nepravilnoj putanji, polako gubeći visinu, što zapravo onemogućava predviđanje bilo kog mesta ulaska u atmosferu, a time i mesta njenog pada.

Moguće je da će se raspasti u atmosferi i za sobom ostaviti samo ostatke. Ako ostane netaknuta, velika je šansa da padne u more jer voda čini 70 posto planete.

Ostin je, bez direktnog imenovanja kineskih vlasti, nagovestio da lansiranje kineske rakete nije planirano dovoljno precizno, prenosi Jutarnji list.

"To svedoči o tome da oni među nama koji deluju u svemiru moraju ili bi trebalo da deluju sigurno i promišljeno i da sve ovo uzmu u obzir prilikom planiranja operacije", dodao je on.

Ovo nije prvi put da je Kina izgubila kontrolu nad svemirskim brodom po povratku na Zemlju. U aprilu 2018. godine svemirska laboratorija Tiangong-1 se raspala dok je prolazila kroz atmosferu. Kineske vlasti su tada porekle da su izgubile kontrolu.

U međuvremenu, prenosi Sputnik, direktor Roskosmosa Dmitrij Rogozin objavio je na svom kanalu na Telegramu mapu mogućeg područja pada dela kineske rakete-nosača CZ 5B.

Rogozin

Printscreen

Rogozin, Foto: Printscreen

Roskosmos smatra da bi deo rakete mogao da padne na Zemlju 8. maja. Prema objavljenoj mapi, ona definitivno neće pasti na teritoriju Rusije.

Međutim, u moguću zonu pada ušli su Vašington, Rim, Madrid, Peking, Tokio i sve južnije, uključujući čitavu teritoriju Afrike i Australije i veći deo Južne Amerike.