Barselona
Tanjug/AP
Barselona

Tanjug/AP

Barselona, Foto: Tanjug/AP

Strategija Madrida prema separatistima je propala, piše nemačka štampa nakon više dana nasilja na ulicama Barselone i drugih katalonskih gradova. Povod su oštre presude protiv lidera katalonske borbe za nezavisnost.

- Kraj sukoba se ne nazire, najmanje do vanrednih izbora u Španiji 10. novembra - piše berlinski levičarski list Nojes Dojčland o neredima u Kataloniji.

- Postoji opasnost da se pojačaju nasilni protesti malih grupa i navodno ubačenih agenata koje osuđuje i pokret za nezavisnost Katalonije.

U noći sa petka na subotu je uhapšena 31 osoba zbog nasilnih demonstracija, više njih je maloletno. Oni su pravili barikade, palili vatru po ulicama i gađali žandarmeriju kamenicama. Policija je upotrebila vodene topove, gumene metke i suzavac, piše DW.

Odjekuje pucnjava, krenuli Orlovi jurišnici, u toku je operacija borbenog traganja i spasavanja! (FOTO)

AUTOR: Alo.rs DATUM I VREME: 19.10.2019. 12:55 Predsednik Vlade Rusije Dmitrij Medvedev stigao je u Beograd. * Premijer Rusije Dmitrij Medvedev stigao je nekoliko minuta posle podneva u zvaničnu posetu Srbiji * Medvedev je došao povodom 75. godišnjice oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu * Domaćin mu je predsednik Srbije Aleksandar Vučić Ekipa Alo.rs nalazi se na aerodromu Batajnica.

Španski zvaničnici procenjuju broj nasilnika na oko 4.000 i tvrde da oko 400 njih nastupa kao organizovana grupa. To je samo delić od 525.000 ljudi koji su ove sedmice na vrhuncu protesta izašli na ulice Barselone.

- Do sada ni apeli ni policijsko nasilje ne mogu da smire demonstracije. Delovalo je da je separatizam prigušen nakon poraza pokreta za nezavisnost i bega (bivšeg šefa katalonske Vlade) Karlesa Pudždemona 2017. godine - piše list Folksštime iz Magdeburga.

- Ali ispod površine je i dalje ključalo. Ponovo predsednik regiona govori o novom referendumu o otcepljenju od Španije. Vlasti u Madridu su bespomoćne. Premijer Pedro Sančez pokušava da smiri strasti. Ali budućnost Katalonije je hod po tankoj žici: ako španska država ne nametne svoju volju, izgubiće ovaj region pre ili kasnije - dodaje list.

Barselona

Tanjug/AP

Barselona, Foto: Tanjug/AP

Rojtlinger general ancajger o presudama protiv katalonskih lidera navodi:

- Uvek je problematično kad se pravosudna sredstva upotrebe za rešavanje političkih konflikata – odmah se poteže optužba da je u pitanju 'političko pravosuđe'. Upravo to je španski problem - piše list.

- Strategija odnosa prema separatistima je gromopucatelno propala - zaključuje se u komentaru.

Drugačije na to gleda komentator Frankfurter algemajne cajtunga - Ko jednostrano proglasi nezavisnost i za to upotrebi poreski novac – mora da trpi pravne posledice. Presuda je pokazala da nikuda ne vodi pokušaj da se katalonska nezavisnost izbori jednostrano.

Pročitajte još:

- Prvoborci za nezavisnost su se bahato postavili iznad druge polovine katalonskog stanovništva koja želi da njihova domovina ostane deo Španije. Prema anketama, protivnici nezavisnosti ponovo su u blagoj prednosti nad zagovornicima. Ali godinama nijedan od dva tabora nema više od pedeset odsto podrške - piše frankfurstki list i zaključuje:

- Nedostaje hrabrih političara koji umesto starih refleksa poseduju spremnost da i ovim i onim nacionalistima pokažu gde im je mesto. Inače će u Kataloniji i ostatku Španije svi biti samo gubitnici. 

Bonus video

Alo.rs na aerodromu u Batajnici