Angela Merkel
EPA/OMER MESSINGER
Angela Merkel

EPA/OMER MESSINGER

Angela Merkel, Foto: EPA/OMER MESSINGER

Najgore prolaze vladine mere za nabavku vakcina i organizaciju vakcinacije. Da bi se sprečilo da se neko progura preko reda, distribucija vakcina i vakcinisanje sprovode se u posebnim centrima – a oni uglavnom još uvek zvrje prazni zbog čitavog niza razloga. Tri četvrtine upitanih ne može zato da razume zašto to ne ide brže i efikasnije. Trebalo bi napomenuti da je ispitivanje sprovedeno početkom ove nedelje, pre odluke da se vakcine od sledećeg meseca stave na raspolaganje i kućni lekarima, što će vrlo verovatno da ubrza proces.

Vakcine, testiranje...

A tu su i mere za škole i obdaništa: nakon više od godinu praktično niko ne može da kaže da je pandemija nekakvo iznenađenje – ali se još uvek na sve strane improvizuje. Zato sedam od deset upitanih nema razumevanja za sav taj haos. Tu je kao dodatak i nezadovoljstvo zbog toga što se ne kreće sa redovnim testiranjem u mogućim žarištima zaraze.

Angela Merkel

EPA/CHRISTIAN MARQUARDT

Angela Merkel, Foto: EPA/CHRISTIAN MARQUARDT

Uprkos svemu, vlada kancelarke Angele Merkel do sada je dobro prolazila u ispitivanjima. Prošlog meseca njenim radom bilo je zadovoljno 55 odsto ispitanih, ali je to zadovoljstvo sada palo na 50 procenata. Istovremeno, 49 odsto ispitanih izražava jasno nezadovoljstvo merama vlade.

Merkel se još uvek drži, Špan u padu

Kancelarkom Merkel lično još uvek je zadovoljno 64 odsto ljudi, tako da je ona i dalje najpopularnija političarka u Nemačkoj. Pritom bi trebalo napomenuti da je ta podrška prošlog meseca bila veća za čak pet procenata.

Najveći pad popularnosti doživeo je ministar zdravlja Jens Špan (CDU) popularnost mu je pala za 12 odsto, na 39 procenata.

Jens Špan, nemački ministar zdravlja

EPA/CHRISTIAN MARQUARDT

Jens Špan, nemački ministar zdravlja, Foto: EPA/CHRISTIAN MARQUARDT

Ne prolazi mnogo bolje ni ministar privrede Peter Altmajer (CDU). On se zapetljao u dilemi – kako zabranama sprečiti širenje pandemije, ali ipak pomoći nemačkoj privredi. Ishod tog njegovog slaloma jeste da mu je popularnost pala za 10 odsto, na 33 procenta.

Gledano po strankama, odnosi političkih snaga su gotovo nepromenjeni: Hrišćansko-demokratska unija (CDU) izgubila je jedan procenat i sada ima podršku 33 odsto građana. Njen koalicioni partner u vladi, Socijaldemokrate (SPD) imaju sada procenat više i drže se na 16 odsto.

Što se tiče opozicije, Zeleni imaju podršku od 20 odsto (-1%), Alternativa za Nemačku (AfD) je i dalje oko 11 procenata (+1%), a Liberali koji imaju procenat više i Levica sa procentom manje su se izjednačili na sedam odsto podrške građana.

Pročitajte još: