Mihael Šnedlic
Ilustracija
Mihael Šnedlic

Printscreen

Mihael Šnedlic, Foto: Printscreen

Šnedlic je, testirao uzorak koka-kole i navodno dobio pozitivan rezultat.

Ali, na snimku je očigledno da to nije uradio koristeći PCR metodu, kako se tvrdi u viralnim objavama na Fejsbuku, već brzi antigenski test.

Ovi testovi se takođe koriste za otkrivanje infekcije Sars-CoV-2. Oni ne traže genetski materijal patogena, već proteine koji su karakteristični za virus. Uzorak se nanosi na test, a rezultat je obično jasan nakon 15 do 30 minuta.

Stručnjaci, međutim, naglašavaju da brzi antigenski testovi mogu dati pogrešne nalaze, posebno ako se ne sprovode pravilno, što se upravo i dogodilo u ovom slučaju.

“Kod ove vrste testova, uzorak se prethodno mora ubaciti u puferski rastvor”, objasnio je nemački virolog Martin Sturmer u izjavi za nemački medij RedaktionsNetzwerk.

Kako kaže, poenta postupka je da se kompenzuju svi mogući ometajući faktori, kao što je, u ovom slučaju, kisela pH vrednost koka-kole.

Sturmer je zaključio da poslanikov “eksperiment” ne otkriva ništa o pouzdanosti brzih antigenskih testova, jer je izveden nepravilno.

Iz Instituta “Robert Koch” u Nemačkoj naglašavaju da “sve u ovom trenutku dostupne testova mora sprovoditi isključivo medicinsko osoblje”.

Kristof Pedain iz kompanije Siemens Healthliners kaže da “kiselina iz koka-kole može da razgradi proteine na test trakama, na koje bi trebalo da se vežu proteini virusa”, te zaključuje da Šnedlicov eksperiment dokazuje samo to da su proteini na test traci uništeni, prenosi Süddeutsche Zeitung.

Pedain takođe ističe da bismo na ovakav način čak i na testu trudnoće mogli postići pozitivan rezultat – a da nismo u drugom stanju.

Zbog činjenice da antigenski testovi veoma brzo pokazuju rezultat, oni se preporučuju kao dodatak u prevenciji i zaštiti rizičnih grupa, piše RedaktionsNetzwerk.

Njihova mana ogleda se u tome da su manje precizni od PCR testova, koji se smatraju zlatnim standardom za otkrivanje virusa. Nedavna studija Univerziteta medicine “Charité” u Berlinu pokazala je da brzi testovi obično daju pouzdane rezultate kada zaražena osoba ima veliko virusno opterećenje u organizmu. Ipak, nakon pozitivnog testa na antigen, iz Instituta “Robert Koch” preporučuju da rezultat “uvek treba potvrditi pomoću PCR testa”.

Na osnovu analize portala Raskinkavanje.ba uradili smo koreksciju prvobitno objavljenog teksta u kojoj je objašnjeno zbog čega "test" nije bio validan.

PROČITAJTE JOŠ:

Komentari (4)

kukuriku

11.12.2020 17:39

Hahahaha, zato se ne testiram, samo se sa narodom sprdaju!!!

Snežana

11.12.2020 18:06

A njemu se kao veruje, on je pouzdan. Namještaljka. Naravno da se greške dešavaju, ali ovaj ga baš pretera

Grga Pitić

11.12.2020 20:50

Pa šta..?! Ne živimo u Austrougarskoj, mada mislim da su ovi naši testovi puno bolji...

majka

11.12.2020 22:21

U Nemačkoj je prošle nedelje čovek bio pozitivan posle konzumiranja gustog soka od kruške. Pošto je bio primljen u bolnicu zbog zakazane operacije tumora, pre toga je bio u samoizolaciji i bio je siguran da nije bio zaražen. Test je ponovljen sutra dan i bio je negativan. Znači da nas lažu kako oni hoće.