Urna, kremacija
Profimedia
Urna, kremacija

Profimedia

Urna, Foto: Profimedia

Grumeni zlata, srebra i platine koji prežive temperaturu od 700 stepeni Celzijusovih, sve su što ostane od tela nakon kremiranja. Ali od ovog meseca, Nordhejm je pustio u pogon napravu koja filtrira dragocene metale i nakon toga ih prodaje.

Pojavile su se i neke debate o tome treba li se zarada od prodaje vratiti porodici preminulog ili možda uplatiti u državnu blagajnu. Naime, procenjuje se da će tim projektom grad Cirih zaraditi oko 100.000 švajcarskih franaka (oko 87.000 evra) godišnje.

Oni koji žele da nakon smrti budu kremirani, i njihove porodice, mogu da odbiju filtriranje pepela, nakon čega će pepeo sa svim eventualnim dragocenim metalima biti zajedno položeni u urnu. Ali, švajcarski mediji javljaju da je pepeo trećine kremiranih ipak podvrgnut filtriranju.

PROČITAJTE JOŠ:

Sličnu tehnologiju filtriranja uveo je i još jedan švajcarski krematorijum, Soloturn, smešten između Bazela i Berna. Otkako su počeli sa tom aktivnošću još 2013. godine, od recikliranja metala zarađuju oko 40.000 švajcarskih franaka (34.100 evra) godišnje.

Krematorijum Sent Galen, Aarau i Bazel neće slediti primer ciriškog krematorijuma.

- Pepeo u potpunosti pripada porodici preminulog, a ne krematorijumu ili državi - rekla je Ursula Lauper, portparolka krematorija Sent Galen.