hapšenje
Printscreen youtube
hapšenje

Printscreen youtube

hapšenje, Foto: Printscreen youtube

Prodajem telefon BK Akuaris Ks2 sa instaliranim Encro programom. Pročitajte više o Encro telefonu na jednom od promo video spotova na Jutjubu ili na veb stranici https://encriptionmobile.com/ ili nas pitajte putem privatne poruke Njuškalo ili preko VhatsApp-a na broj telefona 091 ... ", piše u oglasu Encrochat Hrvatska koji koji je dat 26. januara 2020. i od tada je istekao. Prodao se i u Hrvatskoj.

Cena za uređaj ponuđen u oglasu, koji je prepun pravopisnih i gramatičkih grešaka, sasvim je ispravna za prodavca, tražio je 7.000 kuna (nešto manje od 1.000 evra) za mobilni telefon. I to je nekih 50 procenata jeftinije od cene koju traže dobavljači u drugim evropskim zemljama. EncroChat je ušao u istoriju u međunarodnoj policijskoj akciji u kojoj je uhapšeno više od 800 ljudi. EncroChat je bila komunikaciona mreža koju koriste kriminalci raznih vrsta koristeći mobilne uređaje sa operativnim sistemima Android i Blekberi.

Kompanija EncroChat iz Holandije, koja je stvorila ovu mrežu, prodavala je uređaje sa kojima je mogla da se koristi, a oni su isključili kameru, GPS, USB i mikrofon, a tvrdilo se da su bezbedni za komunikaciju, tj. neprobojni. Kao što se može naći u raznim objašnjenjima, primenjen je BK Akuarius Ks2, čip španske proizvodnje koji je omogućavao dvostruku upotrebu operativnog sistema mobilnih uređaja, jedan koji je bio uredno deo javno dostupnih mreža, a drugi koji garantuje apsolutnu privatnost. Šest meseci korišćenja EncroChat-a u Evropi koštalo je između 1.500 i 2.000 evra, a mreža je imala samo 10.000 korisnika u Velikoj Britaniji. CNN navodi da je mrežu koristilo čak 60.000 ljudi u svetu.

"Baš kao što računar može da ima dva operativna sistema, to su očigledno imali i na mobilnom telefonu. I tako da niko ne može ništa da stavi na svoje mobilne telefone, a ako policija pronađe mobilni, ne bi mogli da pristupe tom drugom sistemu ili pronaći poruke, što je očigledno bila ideja", objašnjava Đuro Lubura, stručnjak za telekomunikacije i tehnike i metodologiju prisluškivanja.

"Kada se na tržištu pojavi mreža uređaja čija je jedina svrha da zaštiti korisnike od prisluškivanja i sve postane poprilično masovno, logično je da će se policija ujediniti u pokušaju da shvati ko ih koristi i sa kojom namerom. Sama prodaja i upotreba takvih uređaja nije protivzakonita, kao što nije ilegalno kupovina i posedovanje noža, ali nije dozvoljeno da se žena ubije. Dakle, policija nije uhapsila ljude zato što su koristili ovaj sistem ili zato što su ga prodavali, već zato što su se bavili drugim nezakonitim aktivnostima i prikrili ih koristeći ovu mrežu", objašnjava Lubura.

Mreža je provaljena u martu kada je evropska policija uspela da uređaj postavi na servere EncroChat otkrivene u Francuskoj, a podaci su zatim distribuirani bezbednosnim službama koje su analizirale milione poruka i očigledno uspele da pronađu one koji su dokazali svoju umešanost u organizovanju ilegalnih aktivnosti.

CNN navodi da se mreža uglavnom koristila za aktivnosti kao što su pranje novca, organizovanje ubistava, distribuciju nezakonitih sredstava i robe. Samo u Velikoj Britaniji, u okviru najveće operacije ove vrste pod nazivom Venetic, uhapšeno je 746 ljudi, 68 miliona dolara u gotovini u raznim valutama, 77 komada različitog oružja, 55 dragocenih automobila, 73 luksuznih satova, ogromne količine narkotika.

PROČITAJTE JOŠ: