Novac, zarada, pare, evri, makro
Shutterstock, ilustracija
Novac, zarada, pare, evri, makro

Shutterstock, ilustracija

Uprave sve više gradova su ubeđene da je odlučujuća visina kazne – kada je udarac po džepu žestok, izgleda da ni kanta nije tako daleko…

Bacanje takozvanog sitnog otpada na ulicu je od aprila veoma skupo u Majnhajmu. Ko baci papirne maramice, pakovanja ili pikavce i bude uhvaćen na delu mora da plati 75 evra kao i taksu za obradu kazne od 28,50 evra.

Vrućina

Alo!/ Rajko Ristić

 

Žvake koje se teško skidaju sa pločnika su još 25 evra skuplje. Ko se pred organima reda pravi važan i ne želi da naknadno ukloni smeće sa ulice plaća dvostruku kaznu, prenosi Dojče vele (DW).

- Ne radi se o tome da se napuni gradska kasa - kaže Martin Šmit iz Posebne redarske službe – nešto poput komunalne policije.

- Grad je podigao kazne nakon što je za 30 miliona evra sanirao srž pešačke zone. Ona bi trebalo da ostane čista - rekao je sada Šmit za nedeljnik Špigel.

Granica, gužva

AMSS

 

Svest o tome tek je nedavno povećana. Tako je pokrajina Baden-Virtemberg u kojoj se nalazi Manhajm tek prošlog decembra donela pooštreni katalog kazni u kojem je bacanje sitnog smeća na ulicu moguće kazniti kaznama između 50 i 250 evra. Ranije je to bilo tek 10 do 25 evra.

- Kad neko naprosto baci svoj pikavac, mi smo tu. Mnogi su tada šokirani, kažu: 'Šalite se?' ili 'Zašto baš ja?' Tada im objasnimo da mora da plati svako koga uhvatimo. Dobro je što je to pouka i drugima - priča on.

PROČITAJTE JOŠ: