Danski ministar spoljnih poslova Lars Loke Rasmusen izjavio je danas da njegova zemlja mora otvorenog uma da razmotri kako može doprineti obnavljanju slobodne plovidbe u Ormuskom moreuzu u Persijskom zalivu, ali da još nije donela nikakve odluke.
"Kao mala zemlja kakva jesmo, ali velika pomorska nacija, moramo ostati otvoreni za ovo pitanje. Ne kažem sada da li treba da uradimo više, ono što kažem je da se radujem što ću o tome razgovarati sa svojim (evropskim) kolegama", rekao je Rasmusen novinarima pre početka sastanka ministara spoljnih poslova u Briselu, prenosi Rojters.
Dodao je da je Danska 2024. godine poslala fregatu u Crveno more da učestvuje u aktivnostima koalicije koju predvode Sjedinjene Američke Države, za zaštitu komercijalnog saobraćaja od napada jemenskih Huta.
"Danska je pomorska nacija i mi smo u svakom pogledu zainteresovani da osiguramo slobodnu plovidbu", istakao je Rasmunsen.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je juče da njegova administracija razgovara sa sedam zemalja o pomoći SAD u obezbeđivanju Ormuskog moreuza, koji su zatvorile iranske snage u tekućem američko-izraelskom ratu protiv te zemlje.
"Sve što smo do sada čuli je ono što je Tramp rekao sinoć, sa neobičnim pozivom Evropi, tako da se sada radujem što ću o tome razgovarati sa svojim kolegama", rekao je Lars Loke Rasmunsen.
Komentari (0)