Predsednik Kube Miguel Díaz-Canel potvrdio je da je Havana nedavno vodila razgovore sa SAD o ključnim bilateralnim pitanjima, u trenutku kada se ostrvo suočava sa teškom energetskom krizom.

Dijaz-Kanel je u petak izjavio da je kubanska vlada stupila u dijalog sa Vašingtonom, čime je prvi put zvanično potvrđeno da su takvi kontakti zaista održani. Prema njegovim rečima, cilj razgovora bio je pronalaženje načina da se kroz dijalog prevaziđu razlike između dve države, uz posredovanje međunarodnih faktora, čiji identitet nije želeo da otkrije.

Kubanski predsednik je istakao i da na ostrvo već tri meseca nije stigla nijedna pošiljka nafte, za šta je optužio energetski embargo Sjedinjenih Američkih Država.

Zbog nedostatka energenata, zapadni deo Kube prošle sedmice pogodio je veliki nestanak električne energije, koji je milione ljudi ostavio bez struje.

Dijaz-Kanel je naveo da Kuba trenutno proizvodi oko 40 odsto sopstvenih potreba za naftom, što omogućava i proizvodnju dela električne energije, ali to nije dovoljno da pokrije ukupnu potrošnju.

Prema njegovim rečima, nestašice električne energije ozbiljno su pogodile komunikacije, obrazovanje i saobraćaj, dok je vlada bila prinuđena da odloži medicinske zahvate za desetine hiljada građana.

„Uticaj je ogroman“, rekao je kubanski lider.

On je dodao da su razgovori sa SAD imali za cilj identifikovanje ključnih bilateralnih problema i procenu njihove ozbiljnosti, kao i pronalaženje mogućih rešenja.

Kako je naglasio, ideja je bila da se ispita spremnost obe strane da preduzmu konkretne korake koji bi bili u interesu građana obe zemlje, ali i da se otvore mogućnosti saradnje u suočavanju sa bezbednosnim izazovima i očuvanju mira u regionu.

Dijaz-Kanel je ceo proces opisao kao izuzetno osetljiv, jer direktno utiče na odnose dve države i zahteva velike napore kako bi se smanjile tenzije i stvorio prostor za međusobno razumevanje.

Istakao je i da je Kuba spremna da vodi dijalog na osnovu ravnopravnosti i uzajamnog poštovanja političkih sistema, uz poštovanje kubanskog suvereniteta i prava na samoopredeljenje.

Istovremeno, isporuke nafte iz Venecuele, koje su ključne za energetsku stabilnost Kube, obustavljene su nakon što su Sjedinjene Američke Države izvele napad na tu južnoameričku državu i uhapsile njenog lidera.