Poslanici opozicije blokiraju današnju sednicu vanrednog zasedanja Skupštine Crne Gore. Tokom rasprave poslanici DPS-a opkolili su ministra pravde Bojana Božovića, nakon čega je potpredsjednik Skupštine Boris Pejović zaključio raspravu jer ministar nije mogao da nastavi izlaganje.

Opozicija je pravila buku, lupala o klupe i ometala govor ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića, dok su prethodno prišli stolu predsjedavajućeg. Ranije je šef kluba poslanika DPS-a Andrija Nikolić najavio da će onemogućiti održavanje sednice, poručivši da ih „mogu i pohapsiti“.

Sporni zakoni i sukob vlasti i opozicije

Poslanici opozicije pokušali su da spriječe raspravu o zakonima koji se odnose na ANB i unutrašnje poslove. Ministar Danilo Šaranović obrazložio je Predlog izmjena Zakona o zapaljivim tečnostima i gasovima, ali u otežanim uslovima zbog ometanja.

Poslanik SD-a Boris Mugoša naveo je da amandmani na zakone o ANB-u i MUP-u nijesu usaglašeni sa Evropskom komisijom, ocijenivši praksu nezabilježenom.

Vlada Crne Gore juče je utvrdila 12 amandmana na predloge izmjena zakona o unutrašnjim poslovima i ANB-u, nakon čega je uslijedila pauza u radu.

Ministar Šaranović tvrdi da je zakon u proceduri već 25 dana i da je rezultat višemjesečnog usklađivanja sa Evropskom komisijom.

„Htjeli smo da odradimo dodatne konsultacije sa EK kako niko ne bi imao sumnju da se radi o jednostranom donošenju zakona od strane bilo kakve institucije“, rekao je Šaranović.

Dodao je da neusvajanje zakona može ugroziti zatvaranje pregovaračkog poglavlja 24 za Crnu Goru.

Podjele u parlamentarnoj većini

Poslanik DNP-a Vladimir Bojović zatražio je pauzu i sjednicu kolegijuma, ocijenivši da su zakoni „zapaljivi“ i da zahtijevaju dužu raspravu.

„Da li smo mi zaslužili da nam se ova dva zakona serviraju danas, bez bilo kakve najave na kolegijumu koji je održan prije dva dana. Moramo razmotriti mogućnost da se ovi zakoni prenesu na prvu sljedeću sjednicu redovnog zasijedanja“, rekao je Bojović.

Poslanik PES-a Vasilije Čarapić kritikovao je stavove DNP-a, navodeći da se približavaju pozicijama DPS-a. Bojović mu je uzvratio da predloženi amandmani omogućavaju veće zloupotrebe nego ranije.

Kritike opozicije i upozorenja

Poslanik SD-a Boris Mugoša ponovio je da amandmani nijesu dostavljeni poslanicima.

„Vlada ih je objavila na sajtu. Nismo ih dobili. Ovo nema nigdje“, rekao je Mugoša.

Upozorio je da će vlasti biti potrebna podrška opozicije u završnoj fazi pregovora sa Evropskom unijom.

Potpredsjednica Skupštine Crne Gore Zdenka Popović izjavila je da su amandmani usaglašeni sa Evropskom komisijom i da moraju biti usvojeni do 1. marta.

Poslanik HGI Adrijan Vuksanović ocijenio je da se zakoni pokušavaju usvojiti na brzinu bez dovoljno rasprave.

Poruke DPS-a i nastavak blokade

Poslanik DPS-a Andrija Nikolić poručio je da zakoni nijesu usklađeni sa evropskim pravnim poretkom i da opozicija neće dozvoliti raspravu.

„Prije su zakone dolazili braniti u Skupštinu, sada to ne ide. Ovo je nametnuta odluka, nećemo danas raspravljati, možete nas i uhapsiti“, rekao je Nikolić.

Sa druge strane, Vasilije Čarapić pozvao je opoziciju da dozvoli rad parlamenta.

„Ovi zakoni trpe istu sudbinu. Ako bi postojali amandmani na zakon o zapaljivim tečnostima, ne bi bilo protesta. Pustite parlament da radi, izađite na ulice ako ne želite“, poručio je Čarapić.

Bonus video: