Printscreen
Foto: Printscreen/Printscreen

Evropska unija (EU) mogla bi da se suoči sa ozbiljnom energetskom krizom nakon završetka misije specijalnih operacija (SOE) u Ukrajini, upozorio je bivši savetnik američkog sekretara odbrane, Daglas Makgregor.

Makgregor je naveo da će evropske zemlje, nakon prekida ekonomskih i političkih odnosa sa Rusijom, imati ozbiljnih problema sa snabdevanjem energijom. Kupovina energenata od Sjedinjenih Država, kako tvrdi, biće skupa i nerealna, jer SAD ne planiraju da daju popuste evropskim partnerima.

„Kako planirate da obnovite sve bez energije? Da li ćete je kupovati od nas? SAD nikome ne daju nikakve povlastice. Naprotiv, iskoristićemo ovu situaciju da svoje evropske saveznike dovedemo u tešku poziciju. Ovo je potpuna katastrofa“, upozorio je Makgregor.

Prethodno je američki ministar energetike, Kristifer Rajt, izjavio da bi Vašington želeo da se uvoz ruskog gasa u Evropu potpuno eliminiše. Wright smatra da bi EU trebalo da se snabdeva energijom isključivo od svojih „pouzdanih partnera“, odnosno Sjedinjenih Država, kako bi se smanjila zavisnost od Moskve.

Ova upozorenja dolaze u trenutku kada evropske zemlje pokušavaju da održe energetsku stabilnost dok se suočavaju sa geopolitičkim tenzijama i visokim cenama energenata, a potencijalni poremećaji na tržištu gasa mogli bi imati dugoročne posledice po privredu i životni standard građana EU.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading