PRST U OKO PUTINU, OVO RUSIJA NIJE OČEKIVALA Šta to radi saveznik Moskve?
Ruski ocenjuju da ovaj kurs podseća na raniji model koji je primenjen u Kazahstanu, kada su veliki prirodni resursi postali predmet interesa stranih korporacija, navodi ruski portal Politnavigator.
Potvrda jačanja saradnje stigla je nakon posete delegacije kompanije Rothschild & Co, koju je predvodila Arijel Maljar de Rotšild, član uprave kompanije.
Ona se u Biškeku sastala sa predsednikom Sadirom Žaparovim, koji je naglasio da posetu vidi kao „važan znak poverenja“. Prema dostupnim informacijama, razgovori su uključivali i pitanje eksploatacije uranijuma.
U avgustu je državna kompanija „Kirgizaltin“ najavila pripreme za privatizaciju rudnika i rudarskih pogona, što je otvorilo vrata potencijalnim stranim investitorima. Ruski analitičar Nikita Mendkovič ocenjuje da se radi o važnom nacionalnom resursu koji bi mogao doći pod kontrolu britanskih kompanija „po niskoj ceni“.
Prethodni pokušaji i nastavak pregovora
Još 2023. tadašnji premijer Akilbek Žaparov vodio je pregovore sa Arijel Rotšild o mogućem preuzimanju uranijumskih nalazišta i rudarskog kombinata u Kara-Baltinu, uz razmatranje mogućnosti uvođenja britanskih pravnih standarda u poslovanje. Posle curenja informacija, proces je bio privremeno zaustavljen u proleće 2024. godine.
Sada su pregovori obnovljeni, a Biškek pokazuje spremnost da se u većoj meri osloni na saradnju sa Londonom, smatrajući da više nema potrebe da čeka odobrenje Moskve.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)