ZAPADU SVE TEŽE SAZIVATI SEDNICE O UKRAJINI Poljanski: Umesto spašavanja kože, ukrajinsko rukovodstvo neka misli na narod
"Mi nikada nismo protiv razmatranja pitanja Ukrajine, uvek smo otvoreni za to. Ipak, stičemo utisak da našim zapadnim kolegama postaje sve teže da sazivaju takve sednice, jer srž gnusne politike u Ukrajini postaje sve očiglednija", istakao je Poljanski u odgovoru na pitanje o izgledima za sazivanje sednice SB UN o ukrajinskoj tematici u avgustu.
Stalni predstavnik Rusije pri UN je takođe napomenuo da poslednju reč o održavanju sednica ima predsedavajući Saveta bezbednosti, a u funkciju u avgustu obavlja Panama.
Poljanski je naglasio da se Rusija nada da će razgovori predsednika SAD Donalda Trampa sa Vladimirom Zelenskim i evropskim liderima nastaviti kurs ka postizanju dugoročnog i trajnog mira u Ukrajini, koji je postavljen na samitu na Aljasci.
"Svi se nadaju da će ovaj susret proteći u istom duhu kao i onaj sa Rusijom, koji je, kako je sam predsednik Tramp priznao, otvorio mogućnost za dug i trajan mir. Mi veoma pozdravljamo takav scenario", podvukao je Poljanski, uoči razgovora evropskih lidera i Zelenskog u Beloj kući.
On je takođe izrazio nadu da će "ukrajinsko rukovodstvo, umesto da misli o spašavanju sopstvene kože, pomisliti na svoj narod, koji ne želi da ratuje i spreman je za pravedan i trajan mir".
Dodao je da upravo takav mir Rusija "već mnogo, mnogo godina pokušava da postigne u Ukrajini".
Juče je američki lider Donald Tramp u Vašingtonu održao susret sa Zelenskim, a takođe je primio i lidere evropskih država. U Belu kuću su zajedno sa Zelenskim došli predsednik Francuske Emanuel Makron, premijer Velike Britanije Kir Starmer, kancelar Nemačke Fridrih Merc, premijerka Italije Đorđa Meloni, predsednik Finske Aleksander Stub, kao i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i generalni sekretar NATO-a Mark Rute. Tramp je dan ranije naglasio da je ovo prvi put u istoriji da Bela kuća prima toliki broj evropskih lidera.
U toku sastanka, Tramp je nakratko prekinuo razgovore kako bi telefonirao Vladimiru Putinu.
Prema rečima pomoćnika predsednika Rusije, Jurija Ušakova, razgovor je bio otvoren i veoma konstruktivan. Dvojica lidera su razgovarala o mogućnosti podizanja nivoa predstavnika Moskve i Kijeva u budućim pregovorima.
Bonus video:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)