rubio
Foto: EPA/EPA-EFE/CARLOS LEMOS

Rubio je poručio da su Sjedinjene Američke Države spremne da pomognu u pregovorima, navedeno je u saopštenju, prenosi Rojters.

"Sjedinjene Američke Države su spremne da posreduju u budućim razgovorima kako bi se obezbedili mir i stabilnost između Tajlanda i Kambodže", naveo je Stejt department u saopštenju povodom odvojenih razgovora sa tajlandskim ministrom spoljnih poslova Marisom Sangijampongsom i kambodžanskim ministrom spoljnih poslova Prakom Sokhonom.

Ministar spoljnih poslova Malezije Mohamed Hasan izjavio je ranije danas da su Tajland i Kambodža pristali da Malezija bude posrednik u rešavanju njihovog graničnog sukoba.

Kambodžanski premijer Hun Manet i vršilac dužnosti premijera Tajlanda Phumtam Večajačai očekuju se u Maleziji sutra uveče, izjavio je Hasan za agenciju Bernama.

"Imaju potpuno poverenje u Maleziju i zamolili su me da budem posrednik", rekao je Mohamed i dodao da je razgovarao sa svojim kolegama iz Kambodže i Tajlanda i da su se složili da nijedna druga zemlja ne bi trebalo da bude uključena u to pitanje.

Pregovori u Maleziji biće održani nakon što je malezijski premijer Anvar Ibrahim, predsedavajući regionalnog foruma ASEAN, u petak predložio uspostavljanje primirja, a američki predsednik Donald Tramp izjavio juče da su se dvojica lidera saglasila da rade na uspostavljanju primirja.

Četiri dana nakon što su izbili najžešći sukobi u poslednjoj deceniji između susednih zemalja jugoistočne Azije, broj poginulih premašio je 30, uključujući 13 civila u Tajlandu i osam u Kambodži. 

Više od 200.000 ljudi evakuisano je sa pograničnih područja u obe zemlje, saopštili su zvaničnici.

(Tanjug)
 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading