OVAKO JE IZGLEDAO JEDINI SUSRET PUTINA I ZELENSKOG: Nisu se rukovali, izbegavali kontakt očima! Zelenski nije znao gde da sedne, Putin miran! (VIDEO)

Sve oči javnosti uprete su u Istanbul - mesto gde bi prvi put posle 2019. godine trebalo da se susretnu ruski predsednik Vladimir Putin i ukrajinski lider Volodimir Zelenski.
Ukoliko u četvrtak u Istanbulu zaista dođe do ovog susreta, biće to prvi direktni pregovori Ukrajine i Rusije od proleća 2022.godine, a evo kako je tekao razgovor dvojice lidera pre više od šest godina.
Vladimir Putin i Volodmir Zelenski prvi i poslednji put sastali su se 9. decembra 2019. godine u Parizu, u okviru takozvanog "Normandijskog formata", koji su činili i tadašnja nemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsednik Emanuel Makron.
Bila je to prva direktna razmena između novoizabranog ukrajinskog predsednika i šefa ruske države, s ciljem da se reši sukob na istoku Ukrajine, u oblastima Donjecka i Luganska.
Na stolu su bile tri ključne teme: potpuni prekid vatre, razmena zarobljenika i politička budućnost regiona Donbas.
Postignut je dogovor o prekidu vatre i razmeni svih zarobljenika do kraja te godine - što je i bio jedini konkretni pomak nakon sastanka.
Iako je susret bio upamćen po formalnom i diplomatskom tonu, iz njega su jasno isplivale duboke političke razlike. Zelenski je kasnije izjavio da su pregovori bili teški i iscrpljujući, opisujući Putina kao "preciznog i hladnog pregovarača".
Zelenski mlad i neiskusan, Putin iskusan i lukav
Kada su te 2019. godine Putin i Zelenski ušli u prostoriju za sastanak sa Makronom i Merkelovom, izbegavali su kontakt očima. Nisu se rukovali, a Zelenski je delovao zbunjeno.
Nije znao gde da sedne, gledao je okolo naokolo, a kada je seo, Putin mu je uz osmeh pokazao da se okrene ka fotoreporterima.
Susret Putina i Zelenskog 2019. printsrkin/jutjub
Zelenski je tada bio tek šest meseci na čelu Ukrajine, a komentarisao je da je od sastanka očekivao više, naglašavajući da je za Ukrajinu "od ključnog značaja da povrati kontrolu nad celokupnom granicom sa Rusijom" u istočnoj Ukrajini.
Putin je tada smatrao da se odnosi dveju zemalja "zagrevaju", ali da je potrebno još mnogo toga da bi se došlo do stabilnog rešenja.
Zalagao se za stav da oblasti istočne Ukrajine u kojima se govori ruski jezik, a koje su od 2014. pod kontrolom proruskih pobunjenika, treba da dobiju poseban status.
Zelenski je bio pod velikim pritiskom ukrajinskih nacionalista koji su ga optuživali da je kapitulirao pred Rusijom. U Parizu je imao ograničen prostor za manevrisanje i znatno manje političkih i vojnih resursa od Putina.
Zelenski je stigao u skromnom sivom "renault monovolumenu", dok je Putin došao posle njega u blindiranoj limuzini ruske proizvodnje - marke "Aurus".
Nakon sastanka, demonstranti su se okupili u Kijevu, u blizini zgrade predsedništva, izražavajući olakšanje što sastanak u Parizu nije završio kapitulacijom, kako su strahovali.
Zelenskog je tada upozorio njegov prethodnik Petro Porošenko:
- Ne veruj Putinu, nikada i ni u čemu. Putin manipuliše svime: sadržajem, činjenicama, brojkama, mapama, emocijama. On mrzi Ukrajinu i Ukrajince - poručio mu je tada Porošenko.
Od tada, uprkos brojnim pokušajima i međunarodnim inicijativama, nije bilo drugih direktnih susreta između njih dvojice.
Novo vreme, isto pitanje
Šest godina kasnije, svet se ponovo pita - da li će se Putin i Zelenski sresti, i ako da, šta bi taj susret mogao da donese?
Rat je od tada eskalirao u punom obimu, a logika kompromisa zamenjena je logikom preživljavanja.
Kremlj još uvek nije potvrdio da će Putin lično prisustvovati. Zelenski je izjavio da će biti u Turskoj i da je spreman na direktne pregovore, ali samo ako se Putin pojavi.
Alo.rs/Blic/Agencije
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)