BERLIN BRUJI O NJEGOVOM PONIŽENJU! Cure nove teorije o sabotaži u Bundestagu: Nema dokaza da dolaze iz naših redova!

Nemački mediji bruje o poniženju novog kancelara u vreme kada zemlji i kontinentu treba samouvereno i snažno vođstvo. „Politička šteta je načinjena“, rekla je za Politiko Katja Hojer, nemačko-britanska akademica, istoričarka i autorka. „Ovo nije početak stabilne i samouverene vlade, već znak dubokih podela u nemačkom političkom centru“, rekao je Hojer.
Merc je u prvom krugu glasanja dobio podršku 310 poslanika u Bundestagu, a bilo mu je potrebno najmanje 316, što znači da je 18 poslanika iz koalicije dogovorene prethodnog dana odbilo da podrži kancelara. U drugom je uspeo, posle sati teške drame, ali nema mnogo detalja o tome kako su Merc i njegovi partneri uspeli da ubede neposlušne poslanike da daju zeleno svetlo i potvrde ga za kancelara na ponovljenom glasanju koje je usledilo.
"Nema dokaza da su disidenti naši"
Novi vicekancelar Lars Klingbajl iz koalicione stranke SPD rekao je nemačkim medijima da ne želi da spekuliše o tome koja je stranka odgovorna za nedostatak glasova u prvom krugu glasanja, piše Di Cajt. „Ključni faktor je to što imamo novog kancelara i novu saveznu vladu i neverovatan broj zadataka pred nama“, rekao je šef SPD-a za ZDF.
Klingbajl je branio svoju poslaničku grupu. „Svi smo videli šta je u pitanju i ozbiljno smo shvatili situaciju. Nemam dokaze da u našoj grupi ima neistomišljenika“, rekao je on, dodajući da je čak i pre glasanja zamolio poslanike da ga kontaktiraju ako imaju rezerve u vezi sa glasanjem.
Novi kancelar Fridrih Merc takođe nije mnogo komentarisao događaj koji Nemačka ne pamti u svojoj istoriji posle Drugog svetskog rata. „Ne želim da spekulišem o motivima 18 poslanika iz koalicije CDU/CSU-SPD. U ovom trenutku, nemam planove da pokrenem istragu o njihovim motivima“, rekao je za ARD u svom prvom intervjuu kao kancelar. „Ne znam koji su im motivi i verovatno nikada neću. Radićemo zajedno i u poverenju u službi države“, rekao je Merc.
Veruje se da bi barem deo motiva za neviđenu sramotu mogao da proističe iz činjenice da su Mercovi potezi u poslednjim mesecima pre preuzimanja kancelara ozbiljno razljutili neke poslanike kako u njegovim redovima, tako i u redovima sada koalicione, a ranije opozicione, SPD-a. Merc je žestoko kritikovan zbog svoje spremnosti da sarađuje sa krajnje desničarskom strankom Alternativa za Nemačku, sa kojom druge nemačke stranke tradicionalno odbijaju saradnju zbog njenih ekstremističkih stavova. Pre nego što je preuzeo dužnost kancelara, Merc se zalagao za važnu ustavnu promenu koja bi uklonila kočnice za zaduživanje i otvorila prostor za nove investicije kako bi se pomoglo ozbiljno posrnuloj nemačkoj ekonomiji i vojnom budžetu.
Šta je pošlo po zlu?
Vest o poniženju novog kancelara snažno je odjeknula i na drugim mestima. Politiko prenosi izjavu ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog. „Iskreno se nadamo da će Nemačka postati još jača i da ćemo biti svedoci snažnijeg nemačkog angažovanja u evropskim i transatlantskim pitanjima“, rekao je Zelenski u čestitki novom kancelaru nakon što je konačno izabran. „Potrebno je snažno vođstvo jer je budućnost Evrope u pitanju i zavisiće od našeg jedinstva“, upozorio je Zelenski.
Politički komentatori raspravljaju o scenariju u kojem je (loše) isplaniran protest nekoliko poslanika možda krenuo po zlu, a takođe kažu da bi mogli postojati dublji znaci koji otkrivaju nepopularnog lidera sklonog političkim pogrešnim procenama, piše Politiko.
U drugom krugu glasanja, koji je održan šest sati nakon prvog, za Merca je glasalo 325 poslanika, tri manje od broja članova koalicije. Tokom tog vremena, Merc je bio meta žestokih kritika Zelenih i levice, i podsmeha članova krajnje desničarske stranke AfD. Nemačke stranke tvrde da ne znaju ko su disidenti, te stoga nije moguće utvrditi da li imaju osnova za spekulacije da je bilo političke trgovine i da je Merc zbog toga sakupio potrebne glasove. Ali to izgleda manje verovatno. Bombastični naslovi u nemačkim novinama govorili su o „prekretnici“, „nepopravljivoj šteti“ i „nadolazećoj nacionalnoj krizi“. Srećom, veća drama je izbegnuta i nova savezna vlada je održala svoju prvu sednicu u 22 časa u utorak pod novim kancelarom, tačno šest meseci nakon što se „semaforska koalicija“ raspala posle duge borbe, a Nemačka odlučila da izađe na izbore kako bi okončala dug period nestabilnosti i političke paralize.
Fridrih Merc je trebalo da provede svoj prvi dan kao kancelar u zvaničnoj poseti Parizu i Varšavi, a očekuje se da će u petak biti u Briselu.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)