TRAMPOVE PRETNJE IZAZIVAJU GLOBALNU NESTABILNOST! Makron sazvao hitan sastanak
Ovaj sastanak je retkost i pokazuje sve veću zabrinutost među evropskim saveznicima SAD-a da bi moglo doći do vojnog napada na iranska nuklearna postrojenja ako se ne postigne dogovor.
Američki ministar odbrane, Pit Hegset, pojačao je vojnu prisutnost na Bliskom istoku, raspoređujući dodatne ratne avione zbog napada na Hute u Jemenu, koje podržava Iran.
Evropski zvaničnici se plaše da bi ovo moglo biti početak američkog napada na Iran.
Tramp je pozvao iranskog vođu ajatolaha Alija Hamneija da se uključi u pregovore, preteći Iranu bombardovanjem i dodatnim sankcijama ako ne dođe do dogovora.
Iako Iran negira da želi razviti nuklearno oružje, zapadne sile smatraju da njihov program može biti korak u tom smeru.
Ministar spoljnih poslova Izraela, Gideon Sar, boraviće sutra u Parizu, a ministri Francuske, Britanije i Nemačke nadaju se da će tokom sastanka sa američkim državnim sekretarom razgovarati o ovoj situaciji.
Tramp je povukao SAD iz nuklearnog sporazuma iz 2015. godine, što je dovelo do ponovnog uvođenja sankcija Iranu.
Iran je od tada prešao granice dogovorenog obogaćivanja uranijuma.
Alo.rs/Tanjug
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)