Vladimir Putin
Foto: EPA/EFE/VLADIMIR VELENGURIN / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je danas da su SAD sa ukrajinskom delegacijom u utorak u Džedi vodile razgovore o teritorijalnim ustupcima Kijevu i da se nadaju pozitivnom odgovoru na prekid vatre od Rusije.

"Ako Rusija kaže ne, mnogo toga će nam biti jasnije. Ne postoji vojno rešenje za ovaj sukob. Ukrajini potrebno dovoljno sredstvo odvraćanja od budućih napada", rekao je Rubio novinarima na aerodromu Šenon na početku posete Republici Irskoj.

Rubio je rekao da predloženi sporazum o mineralima između Ukrajine i SAD neće okarakterisati kao bezbednosnu garanciju.

"SAD će danas imati kontakt sa Rusijom, ali još ne znamo kakva će biti reakcija Moskve na predloženi prekid vatre. Evropske sankcije Rusiji biće na stolu u svakom sporazumu o prekidu vatre", dodao je Rubio.

On je pozvao Rusiju da prekine sva neprijateljstva "kako bi ljudi prestali da umiru, kako bi meci prestali da lete".

Šta za sada znamo o "paktu" Trampa i Zelenskog?

Posle više od tri godine rata, Ukrajina je pristala na predlog SAD za privremeni prekid vatre. Primirje od 30 dana stupiće na snagu ako Rusija potpiše iste uslove, navodi se u zajedničkom saopštenju ukrajinske i američke vlade.

Nacrt sporazuma usledio je nakon osam sati razgovora u Džedi, u Saudijskoj Arabiji, između timova, uključujući američkog državnog sekretara Marka Rubija i sa ukrajinske strane, šefa kabineta predsednika Volodimira Zelenskog Andrija Jermaka, piše POLITICO.

Tramp i Zelenski

Tanjug/AP Photo/ Mystyslav Chernov

 

 

Pišući na društvenoj mreži Iks, Zelenski je objasnio da bi plan podrazumevao "potpuni privremeni prekid vatre od 30 dana, ne samo zaustavljanje raketnih, dronova i bombaških napada, ne samo u Crnom moru, već i duž cele linije fronta. Ukrajina je spremna da prihvati ovaj predlog — mi to vidimo kao pozitivan korak i spremni smo da ga preduzmemo. Sada je na Sjedinjenim Državama da ubede Rusiju da učini isto".

Američki predsednik Donald Tramp rekao je da će razgovarati sa ruskim liderom Vladimirom Putinom o prihvatanju plana o prekidu vatre. "Za tango je potrebno dvoje", rekao je.

Evo šta znamo do sada:

Borbe bi mogle odmah da prestanu - ako Rusija pristane

Trampov tim kaže da će sada plan za 30-dnevni prekid vatre odneti u Moskvu.

"Lopta je sada u njihovom polju", rekao je Rubio.

Rusija je bila oduševljena dosadašnjim Trampovim stavom, a prekid vatre Kremlju ne nameće nikakve preduslove, koliko je poznato, osim pauze u borbama.

Prema nacrtu plana o prekidu vatre, pauza u borbama bi omogućila humanitarne korake, uključujući razmenu ratnih zarobljenika, oslobađanje zatočenih civila "i povratak nasilno premeštene ukrajinske dece", navodi se u zajedničkom saopštenju.

Hoće li se Putin složiti?

Prvobitni odgovor Moskve nije bio baš entuzijastičan. Govoreći za rusku državnu novinsku službu TASS, portparolka ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova rekla je: "Ne isključujemo kontakte sa predstavnicima SAD u narednih nekoliko dana".

Zapadni zvaničnici su dugo bili skeptični da li je Putin zaista zainteresovan za dugoročni mir, čak i ako prihvati 30-dnevni prekid vatre. Rusija je sve jača na bojnom polju, uz pomoć drugih zemalja, uključujući Severnu Koreju, Kinu i Iran.

Putin je takođe izneo zahteve za trajnim sporazumom koji je za Ukrajinu nemoguće da prihvati, uključujući zabranu evropskih mirovnih snaga i međunarodno priznanje teritorija koje je okupirala Rusija. Hoće li napraviti kompromis po tim uslovima samo zato što Tramp to želi?

SAD ponovo dele obaveštajne podatke sa Ukrajinom

Nakon što su preduzele radikalan korak prekida isporuke vojnih potrepština i obaveštajnih podataka Kijevu, SAD su sada pristale da nastave da dele svoje tajne informacije. Takođe će ponovo pokrenuti "bezbednosnu pomoć".

Ovo nije mirovni sporazum

Uslovi predloga su za privremeno primirje koje se može produžiti ako se obe strane slože. Kada se borbe zaustave, odmah će početi pregovori o uslovima trajnog mira. I SAD i Ukrajina su obećale da će imenovati svoje pregovaračke timove što je pre moguće.

Ovaj dogovor ne uključuje minerale

Tramp je jasno stavio do znanja da želi pristup ukrajinskim rezervama ključnih minerala kao što su litijum, uranijum i titanijum. Od Zelenskog se očekivalo da potpiše neku vrstu sporazuma o pravima na razvoj minerala za američke kompanije kada je posetio Belu kuću pre dve nedelje, ali je to propalo nakon žestokog "okršaja" sa Trampom i njegovim potpredsednikom Džej Di Vensom.

Nakon što je u utorak objavljen plan o prekidu vatre, Tramp je rekao novinarima da će pozvati Zelenskog da se vrati u Belu kuću.

Ukrajina se još nije odrekla nijedne teritorije

Uoči razgovora, Rubio je upozorio Kijev da će morati da napravi ustupke, uključujući i teritorijalne. Ali tokom osmočasovnih diskusija u Džedi u utorak, tema ustupanja teritorije nije se ni pojavila, rekao je ukrajinski zvaničnik. Međutim, to će sigurno biti pokrenuto ako počnu suštinski pregovori o trajnom rešenju.

Tramp nije pristao da pruži bezbednosne garancije

Američki predsednik je jasno stavio do znanja da nije sklon da garantuje "veoma" buduću bezbednost Ukrajine, videći to kao posao za Evropu, a ne za Ameriku. Ništa u zajedničkoj izjavi od utorka ne ukazuje na to da se to promenilo.

Evropa treba da bude "umešana"

U saopštenju se navodi da Ukrajinci žele da "evropski partneri" budu uključeni u mirovni proces. Međutim, nije bilo jasno da li se američka strana složila sa tim. Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i britanski premijer Keir Starmer brzo su pozdravili napredak ka miru u pregovorima.

Šta dalje?

Starmer će u subotu sazvati sastanak evropskih i drugih lidera. On je sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom radio na formiranju "koalicije voljnih" — zemalja koje su spremne da pošalju trupe kao mirovne snage ili da pruže drugu podršku međunarodnoj misiji za održavanje trajnog primirja.

SAD nisu deo ovih diskusija, pošto je Trampova vlada signalizirala da neće biti američkih čizma na terenu. Mnogo toga će zavisiti od toga da li je koalicija Starmera i Makrona dovoljno jaka da ubedi Ukrajince da će zaustaviti napad Rusije, i dovoljno neutralna da ubedi Putina da to nije pretnja.

Stigla i prva reakcija iz Rusije

Kremlj ne isključuje mogućnost skorašnjeg telefonskog razgovora ruskog predsednika Vladimira Putina i predsednika SAD Donalda Trampa posle američko-ukrajinskih pregovora u Džedi, izjavio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

- Ne isključujemo da može da se pojavi tema telefonskog razgovora na najvišem nivou. Ako se ukaže takva potreba, biće organizovan veoma brzo. Postojeći kanali za dijalog sa Amerikancima omogućavaju da se to uradi u prilično kratkom roku - rekao je on.

Peskov je dodao da Rusija očekuje da dobije informacije o detaljima pregovora u Džedi na pregovorima sa SAD, koji će se dogoditi uskoro, prenosi TAS.

Povodom potencijalnog 30-dnevnog primirja u Ukrajini, o kojem su razgovarali ukrajinski i američki zvaničnici, Peskov je napomenuo da je važno "da se ne preduhitrimo".

I portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova izjavila je sinoć da Moskva ne isključuje kontakte sa američkom stranom u narednih nekoliko dana.

Ona je to rekla za RIA Novosti nakon izjave Trampa da će potpuni prekid vatre u Ukrajini biti postignut u narednim danima i da veruje da će ove nedelje o tome razgovarati sa Putinom.

"Putin bi teško pristao na ideju o prekidu vatre"

Visoki ruski izvor rekao je Rojtersu da bi predsednik Vladimir Putin teško pristao na ideju o prekidu vatre bez dogovora o uslovima i dobijanja neke vrste garancija.

- Putinu će teško da pristane na to u sadašnjem obliku - rekao je izvor Rojtersu pod uslovom anonimnosti zbog osetljivosti situacije, preneo je "Jutarnji list".

- Putin je u jakoj poziciji jer Rusija napreduje - dodao je on.

Izvor je rekao da bi bez garancija i prekida vatre, pozicija Rusije mogla brzo da postane slabija i da bi Zapad tada mogao da okrivi Rusiju za njen neuspeh da okonča rat.

Drugi visoki ruski izvor rekao je da predlog o prekidu vatre izgleda kao zamka iz perspektive Moskve jer bi Putinu bilo teško da zaustavi rat bez konkretnih garancija ili obećanja.

Treći ruski izvor je rekao da je šira slika to što su Sjedinjene Države pristale da nastave vojnu pomoć Ukrajini i razmenu obaveštajnih podataka, i "garnirale" taj potez predlogom o prekidu vatre.

Alo.rs/telegraf.rs/Jutarnji.hr

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading