TRAMP JE DAO TRI "POKLONA" PUTINU: Evo šta se krije iza odluka nove američke administracije
Novi predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp je već doneo nekoliko odluka koje su izazvale kontroverze i reakcije širom sveta, a koje, prema zapadnim analitičarima, izgledaju kao "pokloni" ruskog lidera Vladimira Putina.
Sankcije protiv Međunarodnog krivičnog suda (MKS)
Jedna od prvih odluka Trampove administracije bila je uvođenje sankcija protiv Međunarodnog krivičnog suda (MKS) u Hagu, nakon što je MKS izdao nalog za hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina. Ovo je prvi put u istoriji da je američka administracija direktno usmerila sankcije ka ovoj međunarodnoj instituciji, što signalizira nezavisniju politiku Vašingtona u globalnim geopolitičkim pitanjima.
Gašenje specijalne grupe KleptoCapture
Trampova administracija je takođe ukinula specijalnu grupu KleptoCapture, koja je bila zadužena za sprovođenje sankcija protiv ruskih oligarha i njihovih finansijskih mreža širom sveta. Ovo bi moglo omogućiti olakšano poslovanje ruskih kompanija u inostranstvu i otežati koordinaciju Zapada u pogledu sankcija.
Prekid inicijativa protiv ruskog „tajnog uticaja“
Treći "poklon" koji je Trampova administracija dala Moskvi jeste obustavljanje inicijativa koje su bile usmerene protiv ruskih i kineskih "kampanja uticaja". Ovo može značiti da se Trampova administracija više neće aktivno baviti ograničavanjem ruskog medijskog i političkog prisustva u SAD, što može imati dalekosežne posledice.
Trampova administracija pokazuje da namerava da vodi drugačiju spoljnu politiku u odnosu na prethodnu administraciju, sa manjim oslanjanjem na međunarodne organizacije poput MKS-a i više fokusiranja na bilateralne pregovore. Ovo može značajno uticati na buduće odnose između Vašingtona i Moskve, kao i na dalji tok ukrajinskog sukoba.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)