Putin i nato
Foto: EPA/EPA/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/Shutterstock

„Od 7. do 9. februara baltičke zemlje isključiće se iz ruske elektroenergetske mreže, čime će Kalinjingradska oblast biti potpuno isključena iz energetske megamreže pod kontrolom Kremlja. Dana 8. februara sve energetske veze sa Rusijom i Belorusijom biće presečene i fizički demontirane. Nakon sinhronizacije sa kontinentalnom evropskom mrežom, Kalinjingrad će raditi u takozvanom ostrvskom režimu“, izjavio je predstavnik litvanskog operatera Litgrid u razgovoru za Euractiv.

Energetska izolacija Kalinjingrada – ruska reakcija neizvesna

Kako se navodi u analizi, ovakav potez stvoriće presedan, budući da su energetska ostrva – mreže bez ikakvih spoljašnjih konekcija – izuzetno retka u Evropi. Ovakvi sistemi su teži za održavanje jer nemaju mogućnost balansiranja potrošnje i proizvodnje električne energije preko prekograničnih kapaciteta.

- Rusija nije sa oduševljenjem prihvatila ovu promenu - izjavila je ekspertkinja za energetiku iz Helmholc centra u Berlinu Suzana Nis, dodajući da je Moskva navodno pokušavala da sabotira proces odvajanja Balta od ruskog sistema, koristeći različite taktičke metode – od sajber napada do informativnih kampanja o rastu cena električne energije.

Regionalni eksperti upozoravaju da bi ovakvo razdvajanje moglo da dovede do novih tenzija.

- Rusija bi mogla da tvrdi da je Kalinjingrad pod pretnjom - rekao je Mačej Jakubik, koordinator evropskih programa poljskog analitičkog centra Forum Energii.

Međutim, kako tvrde analitičari, ruske vlasti su se dugo pripremale za ovakav scenario.

- Ovakav ishod očekivao se i razmatrao više od decenije, a Kalinjingrad je od 2019. godine više puta testirao mogućnost samostalnog funkcionisanja svoje elektroenergetske mreže - objasnio je Jakubik.

Kremlj već preduzeo mere – Kalinjingrad spreman na ostrvski režim

Iako će se Kalinjingrad naći u izolaciji, stručnjaci smatraju da nema realne opasnosti od energetskog kolapsa. Suzana Nis podseća da ruska enklava ima četiri elektrane – jednu na ugalj i tri na gas – koje će omogućiti stabilno snabdevanje.

Gas za proizvodnju električne energije obezbeđuje se kroz tri kanala: plutajući terminal za tečni prirodni gas (TPG), gasovod preko Belorusije i prošireno skladište kapaciteta 0,8 milijardi kubnih metara.

- Ovi resursi omogućavaju neophodnu sigurnost u snabdevanju električnom energijom - istakla je Nis.

Baltičke države već preduzimaju mere predostrožnosti

Svaka radikalna promena u energetskom balansu može izazvati odgovor Moskve, zbog čega su baltičke zemlje već podigle nivo pripravnosti.

- Kao odgovor na nedavne incidente, Litvanija i Poljska su pojačale zaštitu nad prekograničnim elektroenergetskim kablom LitPol Link… Sve zemlje su takođe ojačale svoje sajberbezbednosne službe - potvrdio je Jakubik.

Iako se zvanična reakcija Kremlja još ne zna, analitičari smatraju da će Moskva preduzeti snažne korake ka jačanju energetske nezavisnosti Kalinjingrada.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading