Donald Tramp
Foto: Printscreen/printskrin/Jutjub

"Ono čemu je svet svedočio u poslednja 72 sata nije ništa nego revolucija zdravog razuma", rekao je Tramp putem videokonferencije.


Pitali ga o miru u Ukrajini: "To morate pitati Rusiju. Ukrajina je spremna"

Poslednje pitanje za Trampa bilo je hoće li biti mirovnog sporazuma u ratu između Rusije i Ukrajine kada američki predsednik sledeće godine ponovo bude govorio u Davosu.

"Morate pitati Rusiju. Ukrajina je spremna sklopiti dogovor," odgovorio je američki predsednik.


"Sve što od Kine želimo je poštenje"

Tramp je upitan o odnosu između SAD-a i Kine.

"Sve što želimo je poštenje", rekao je. "Želimo samo ravnopravne uslove," dodajući da ne želi da SAD bude iskorišćavana od strane Kine.

Naveo je trgovinski deficit između dveju zemalja, kao i s drugim azijskim zemljama.

Tramp je takođe izjavio da se nada kako Kina može pomoći SAD-u u okončanju rata između Rusije i Ukrajine.

"Oni imaju veliki uticaj na tu situaciju," rekao je.

Dodao je da želi da sarađuje s Kinom na denuklearizaciji, ističući da bi drugi svetski lideri, uključujući ruskog predsednika Vladimira Putina, podržali tu ideju.

"SAD će garantovati snabdevanje gasom Evropi"

Na pitanje hoće li SAD pod njegovim vođstvom garantovati snabdevanje gasom Evropi, Tramp je odgovorio: "Da."

"Definitivno bismo sklopili energetski dogovor s Evropom i sproveli ga do kraja."

Naglasio je važnost američkih isporuka LNG-a (ukapljenog prirodnog plina) Evropskoj uniji.

Sjedinjene Države već su glavni dobavljač LNG-a za 27 članica EU, a očekuje se da će njihova uloga još više rasti.

Kanada bi mogla postati američka država

Trump je ponovio da bi Kanada mogla postati američka država.

"Ne trebaju nam njihovi automobili i ne treba nam njihovo drvo", rekao je.

"Smanjiću korporativni porez na 15%. To će stvoriti ogroman interes za SAD-om"

Brian Moynihan, izvršni direktor Bank of America, čestitao je Trampu na izbornoj pobedi pre nego što mu je postavio pitanje.

Moynihan je govorio o "talasu odluka" koje je Tramp doneo o imigraciji i trgovini i upitao kako će to uticati na predsednikovu ambiciju da poveća rast BDP-a i smanji inflaciju.

Tramp je odgovorio da će smanjiti korporativni porez na 15% za kompanije koje svoje proizvode proizvode u SAD-u. Tvrdio je da će to stvoriti "ogroman interes".

"Volim Evropu, ali ona Ameriku tretira vrlo nepravedno

Odgovarajući na pitanje osnivača Blackstone Groupa, Tramp je detaljno izneo svoje pritužbe na Evropsku uniju.

Uglavnom, rekao je da su carine i porezi u evropskim zemljama previsoki, njihovi propisi restriktivni, trgovinski deficit sa SAD-om prevelik, te da su sudski procesi protiv američkih kompanija poput Googlea nepravedni.

"Planiramo nešto preduzeti u vezi s tim", izjavio je.

"Trudim se biti konstruktivan jer volim Evropu. Volim evropske zemlje, ali proces je vrlo komlikovan, a one Sjedinjene Američke Države tretiraju vrlo, vrlo nepravedno."

Zapretio ostatku sveta ogromnim carinama

Donald Tramp upravo je poručio ostatku sveta da će, ako ne proizvode svoje proizvode u SAD-u, biti suočeni s carinama u vrednosti "bilijuna dolara".

To bi značilo uvođenje univerzalnih carina, od kojih mnogi strahuju, i koje bi uticale na ceo svet.

"SAD će biti svetska prestonica veštačke inteligencije i kriptovaluta... Dođite i proizvodite svoje proizvode u Americi, ali ako to ne učinite, to je vaša odluka. No, vrlo jednostavno, platićete carinu u različitim iznosima, što će usmeriti stotine milijardi, čak i bilione dolara u našu riznicu," rekao je Tramp obraćajući se elitama u Davosu i njihovim najvećim brigama.

"Tražit ću od NATO saveznika da povećaju doprinose"

Tramp je izjavio da će tražiti od NATO saveznika da više doprinose. Rekao je da većina zemalja nije plaćala do njegovog dolaska na vlast. Takođe je istaknuo da je zaslužan za primirje u Gazi postignuto u poslednjim danima Bajdenove administracije i povratak talaca njihovim porodicama.

Govoreći o ratu u Ukrajini, najavio je napore njegove administracije da postigne mirovni sporazum između Rusije i Ukrajine, nazivajući rat "apsolutnim poljem smrti" kakvo nije viđeno od Drugog svetskog rata.

Tramp je spomenuo i važne događaje koji slede tokom njegovog mandata, uključujući obeleževanje 250. godišnjice SAD-a sledeće godine, zajedničko domaćinstvo Svetskog kupa s Meksikom i Kanadom i Letnje olimpijske igre 2028. godine u Los Anđelesu. Zaključio je rečima da je "ovo tek početak" te da će SAD biti veća i jača nego ikad prije.

"Mnogi su najavili goleme investicije u Ameriku"

Tramp je rekao da "ekonomsko poverenje sada cveta" u Americi te da su mnoge kompanije najavile investicije "u milijardama" u američku ekonomiju. Upozorio je da će kompanije koje ne proizvode u Americi biti suočene s carinama, dok će one koje prenesu proizvodnju dobiti "velike" porezne olakšice. Obećao je i najveće smanjenje poreza u istoriji SAD-a.

Spomenuo je investicije od 500 milijardi dolara u razvoj veštačke inteligencije u SAD-u te dodao da je Saudijska Arabija najavila ulaganja u njegovu zemlju, uz šaljivu molbu princu Mohammedu bin Salmanu da taj iznos zaokruži na trilion dolara.

Govor počeo "zlatnim dobom" za Ameriku

Tramp je u uvodu svog govora proglasio svoju izbornu pobedu početkom "zlatnog doba" za Ameriku. Rekao je da je njegova administracija pokrenula "revoluciju zdravog razuma" i obećao da će Amerika i svet postati "bogatiji" i "mirniji" zahvaljujući njegovom predsedništvu.

Optužio je prethodnu administraciju za "neuspele politike" i "ekonomsku haotičnost", kritikujući deficitarnu potrošnju, regulative i "skrivene poreze". Naglasio je da su cene "otišle u nebo" i okrivio Bajdena za gubitak kontrole nad ekonomijom, obećavajući da će preokrenuti situaciju i zaustaviti politike "radikalne levice".

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading