Miraš Dedeić
Printscreen/Youtube
Miraš Dedeić

Printscreen/Youtube

Miraš Dedeić, Foto: Printscreen/Youtube

Rani radovi Miraša Dedeića donose posebnu čar da se čitaju i analiziraju. Dokle ide drskost pojedinih osoba dovoljno govori intervju koji je svojevremeno dao jednom dnevnom listu raščinjeni od strane Vaseljenske patrijaršije i prokletstvu predati Miraš Dedeić, poglavar Destruktivne pseudo religiozne organizacije.

List Demohrišćanske stranke Italije „ Il Popolo“ je 18. novembra 1992. godine objavio intervju sa sveštenikom Srbinom Dedeić Mirašem povodom aktuelnih ratnih događaja u Jugoslaviji pošto je u prethodnom broju bio objavljen razgovor sa Hrvatom dr. Mariom Kinelom, radi poređenja stavova. Intervju je objavljen pod nadnaslovom, podnaslovom i naslovom:

"Sudbina Jugoslavije"

"Svedočenje Miraša Dedeića, predstavnika pravoslavaca"

"Hrvati i Srbi ispaštaju zbog grešaka komunističkog režima"

Miraš Dedeić

Printscreen

Miraš Dedeić, Foto: Printscreen

Kakvi motivi navode armiju federacije da još učestvuju u oružanom sukobu. Da li je to tvordoglava želja da se učvrsti anahroni režim ili je to od predaka nasleđena želja, da se ostvari ideja o „Velikoj Srbiji“ koja je prisutna u dušama.

- Nijedna od te dve pretpostavke nije tačna. Čak je ova druga potpuno izmišljena. Vojska federacije je ušla u Hrvatsku samo da bi zaštitila Srbe koji tamo žive i da ne dozvoli genocid kakav se desio za vreme Drugog svetskog rata, u toku kojega je pod rukovodstvom Anta Pavelića, bilo ubijeno 500.000 Srba u logoru Jasenovac. To su žrtve svireposti Miroslava Filipovića Majstorovića fratra franjevačkog reda koji je bio koordinator tog masakra. Kao što su to hteli tada tako i danas Hrvati žele da: zbrišu Srbe sa svoje teritorije. Tako da je ovo rat koji vode Hrvati protiv Srba koji žive na njihovoj teritoriji.

Koliko je meni poznato, tzv. „srpski blok“ kontroliše vojsku federacije. Kako je vaše objašnjenje za napad na istorijski grad Dubrovnik, ili pak napade Hrvata na kasarne vojske federacije?

- Sve su to same neistine. Vojsku federacije čine ljudi iz svih delova Jugoslavije i njome uopšte ne upravljaju Srbi. Zar bi savezna vojska mogla da bude srpska ako je komandant Kadijević Hrvat a njegov zamenik Brovet Slovenac? Napad na Dubrovnik koji je svojevremeno bio crnogorski i kao takav predviđen za prestonicu Crne Gore, objašnjavam time što se u njemu Srbi i Hrvati nemilosrdo međusobno ubijaju. Ratna mornarica federacije pokušava da preko tog napada uđe u grad i doprinese mirnom životu. A, slovenski Hitler, Franjo Tuđman, je naredio da se blokiraju kasarne savezne vojske i poslao je hrvatske rezerviste da opkole vojnike savezne vojske da ovi ne bi sprečili Hrvate da proteraju Srbe iz Hrvatske.

Od svih političara koji vam izgleda najpouzdaniji?

- Svi najugledniji Jugoslovenski političari među Srbima, Hrvatima ili drugim su bivši komunisti, Titovi naslednici pa su prema tome potpuno nepouzdani. Bez obzira na to mišljenja sam da je Milošević, iako je i on bivši komunista, mnogo uradio za Srbiju time što joj je vratio Kosovo i Vojvodinu, koje je Tito bio otcepio.

Intervju Miraša Dedeića za list

In4s.net

Intervju Miraša Dedeića za list "Il Popolo", Foto: In4s.net

Da li je po vašem mišljenju „sukob između Srba i Hrvata etničke prirode ili je primarno izazvan socijalno-ekonomskim razlozima“?

- Suštinski se u stvari radi o sukobu verskoetničkog karaktera koji ima i druge političke i socijalno-ekonomske prateće uzroke. U stvari se radi o primarno verskom sukobu koji je kasnije postao i etnički. Da to objasnim. Srpski i hrvatski etnički koren je isti s obzirom da i jedni i drugi dolaze sa Karpata i govore istim jezikom. A Sveti Ćirilo i Metodije su pak ti koji su doneli Hrišćanstvo na Balkan iz Grčke. Kada je došlo do podele Hrišćanstva 1054. godine Srbija je postala pravoslavna dok se Hrvatska vezala za katoličanstvo. Iako ima Srba katolika i pravoslavnih Hrvata te verske razlike su tokom vremena prouzrokovale znatne etničke razlike koje su danas suština sukoba. Vezano za to, želim da naglasim da su sada u Hrvatskoj zabranjeni mešoviti brakovi i da 60.000 srpsko-hrvatskih porodica koje žive u Hrvatskoj traži način da se prebaci u Srbiju i spasi se od pogroma.

Da li je po vašem mišljenju ispravan Stav međunarodne zajednice da mirovnom konferencijom u Hagu, potpuno nepristrasno, nađe mirno rešenje za sukob ili strategija može da bude drugčija?

- Smatram da je taj put ispravan mada nisam siguran da je nepristrasan jer se, možda nesvesno, Hrvatski interesi više zastupaju od srpskih. Problem je u tome što Evropska zajednica ne poznaje suštinu problema u Jugoslaviji koji su posledica komunističkog uticaja, pa novinari lansiraju mnogo neistina o Srbiji.

Kako ocenjujete italijanske političke stavove u odnosu na krizu u Jugoslaviji?

- S obzirom da se oseća izvesna doza filohrvatstva u Italiji, De Mikelisova politika mi za sada izgleda potpuno realna i nepristrasna. A što se tiče Italije, smatram da ukoliko dođe do raspada Jugoslavije ona ima sva prava da ponovo uzme teritorije Istre i Dalmacije. To bi mi bilo zaista drago i uveren sam da će vlada Italije zaštititi svoj interes jer je to pravedno sa istorijskog aspekta. Slovenija bi pak, zbog kulturnih i tradicionalnih odnosa mogla da se ujedini sa Austrijom.

Kao Srbin sa jedne strane i sveštenik sa druge, šta biste poželeli Jugoslaviji u budućnosti?

(Prevod ovog izvoda iz intervjua nekadašnjeg sveštenika Miraša Dedeića listu „IL POPOLO“ – 18.11.1992.g, objavljen je u knjizi Slavka Krstajića i Buda Aleksića „Trgovci dušama: Dukljansko- monenegrinski vjerski trafiking u svjetlosti dokumenata“, Nikšić, 2003, str. 22-23 )